הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב לשנת 2017 – החיפוש אחר הצ'יפס המושלם

אבי גבאי,

נוטף שומן, מכוסה בגבינה שמנה, רצועות בייקון ורטבים מגניבים, לא משנה כמה טוב הוא יהיה, חלק גדול משלמות הארוחה תלוי במנת הצד שבה. אחרי כמה פעמים שפגשנו מנות צ'יפס מדהימות ועוד הרבה יותר פעמים מנות צ'יפס מבישות, החלטנו אחת ולתמיד לעשות מסע תל אביבי בעקבות הצ'יפס המושלם בעיר. חברי הנהלת הקהילה הטילו את המשימה על טל ואבי שיצאו למסע בין לא פחות מ-11 צ'יפסים ואף אצבע לא נותרה יבשה (תעשו לבד את החישוב בכמה שמן מדובר).

החוק שלנו היה ברור, אוכלים צ׳יפס ורק צ׳יפס ואם רוצים להתפרע אפשר כוס מים ליד. אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה קשה זה לשני כתבי המבורגר לשבת בחלק מהמסעדות הללו כשמנות איכותיות של המבורגר עוברות לנו מעל הראש ולאכול רק צ'יפס ולשתות כוס מים (חס וחלילה לא בירה שתתפוס מקום של צ׳יפס בבטן המוגבלת שלנו). בדקנו כל מקום על פי פרמטרים שנקבעו מראש כמו קראנצ'יות, טעם תפוח האדמה, דרגת התמכרות, ערך למחיר ועוד. ספוילר: ממש לא היה קל, נאלצנו לפצל את המסע לפעמיים לאחר שנכנענו בתחנה מספר 7 בסבב הראשון.

רשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

אמריקה – אולי המקום שנפתח עם הכי הרבה יחסי ציבור ואין פודי תל אביבי שלא ביקר בו או מתכנן לבקר בו. המנה: Originals American Fries – מקלות תפוח אדמה שהושרו ברווין, טוגנו פעמיים וקיבלו סגירה של זסט לימון וליים עם גבינת פיקורינו מגורדת מעל. למרות התיאור המפוצץ, מדובר בצ'יפס שאומנם נכנס לרשימה, אך רק בקושי. לא אהבנו את הצ'יפס של אמריקה, בעיקר כי לא היה לו טעם של תפ"וא (2 מ-10), הוא לא היה ממכר בעליל (2 מ-10) ומבחינת תמורה לכסף, מדובר במנה קטנה מדי בשביל 26 ₪ (איפה האמריקה פה?). לכן החלטנו להעניק למסעדת אמריקה את המקום האחרון.

אמריקה - מקום 11 ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

הצ'יפס של טראק דה לוקס – הפוד טראק/מזללה אמריקאית שמגישה צ'יפס דקיק עם רוטב גבינה המוגש במגשית קרטון כמנת צד ליד המנות העיקריות (15 ₪). הקראנצ'יות לא הייתה אחידה (כנראה קיבלנו מיקס של צ'יפס ישן וחדש) ותיבול הגבינה היה די מלאכותי. גם דרגת ההתמכרות היא רק 2 מ-10 וכשזה מגיע עם קטשופ אסם קשה מאוד להמליץ על המנה. בסיכום טראק דה לוקס תופס את המקום העשירי.טראק דה לוקס - מקום עשירי ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

יאמ-ים – בעד 15 ₪ תקבלו ביאמ-ים צ'יפס דקיק עם תערובת תיבול יחודית בסגנון קייג'ון. הצ'יפס בלט מאוד בקראנצ'יות שלו (9 מ-10) ולא איפשר לנו להתנתק מקונוטציה של ביסלי פלאפל מה שגרם לו להיות די ממכר (7 מ-10), במיוחד עם איולי הפלפלים המעולה. פחות התחברנו לטעם למרות שיכול להיות שהוא ממש בא טוב עם פירות הים שנמכרים במקום. מקום תשיעי – יאמ-ים.יאמ-ים - מקום תשיעי ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

אמסטרדם פרייז – אם הגענו כבר למקום שמתמחה בצ'יפס זה או סימן טוב או סימן ממש רע, לצערנו הפעם מדובר באפשרות השנייה. מדובר בצ׳יפס שהזכיר לנו את הפלאפליה בירושלים יותר מאת הדוכנים באמסטרדם בעיקר בגלל השומניות שלו. מליחות מוגזמת, עם רטבים מעולים ברמת הרעיון וחלשים ברמת הביצוע. יאמר לזכות המקום שמבחינת ערך למחיר מדובר בעסקה משתלמת במיוחד, 18 ₪ לקונוס בינוני (ציון 8 מ-10). מדובר באוכל מאנץ' קלאסי, אמסטרדם אחרי הכל, אבל אצלנו הוא ניצב במקום השמיני.

אמסטרדם פרייז - מקום שמיני ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

פטאט – מקום יחסית חדש שמבטיח צ'יפס הולנדי אמיתי. מתפאר ברשימה גדולה מאוד של רטבים מיוחדים החל מרוטב חזה אווז ועד איולי קנאביס. לצערנו הרטבים רק נשמעים טוב, הטעמים היו חזקים מדי ואם לומר את האמת, אף אחד מהם לא היה באמת טעים (לפחות לא מהמיוחדים שטעמנו). קראנצ'יות לא הייתה שם (3 מ-10) והצ'יפס היה רך ועמוס בשמן. למרות כל זה ולמרות חוסר במלח, הצ'יפס היה יחסית ממכר בגלל טעם בולט של תפוח אדמה (8 מ-10) ההגשה הייתה בקונוס הולנדי מגניב ומבחינת ערך לכסף שווה במיוחד (18 ₪ למנה די גדולה). פטאט מתייצב במקום השביעי.
פטאט - מקום שביעי ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

אגאדיר נחלת בנימין – המוסד הותיק מגיש צ׳יפס קצת אחר בצורת קערה שנקרא ״צ׳יפס אגאדיר״. הרעיון מאחורי הצורה הייחודית הוא ״לדוג״ טוב יותר את הרוטב, גאוני! הבעיה המרכזית היא היעדר רוטב ששווה ״לדוג״ אותו ועל כן הציון הנמוך בקטגורית הרטבים (2 מ-10). בנוסף המליחות והטריות של הצ׳יפס היו לא אחידים (ככל הנראה הוגש לנו צ׳יפס טרי עם צ׳יפס שעמד זמן מה). למרות כל זה, המנה גדולה יחסית ומחירה הנמוך (16 ₪) מה שנתן לה ציון משוקלל של 8 מ-10 בקטגוריית ״הצי׳פס המשתלם״ וכל זה מביא את אגאדיר למקום השישי.
אגאדיר - מקום שישי ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

הצ'יפס הטוב ביותר בת"א – החמישייה המובילה

המוסד לסנדוויצ׳ים מיוחדים – תפו"א זעיר שנחלט במים רותחים נדרס קלות ונזרק לשמן לוהט, מה שמבטיח לו פריכות מבחוץ (6 מ-10) ונימוחות מבפנים. טעם אמיתי של תפו"א, סוף סוף! (9 מ-10) דרגת התמכרות טובה, מליחות מורגשת ומחיר משתלם (15 ₪) כל אלו ועוד נותנים למוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים את המקום החמישי והמכובד במסע הצ'יפס שלנו.
המוסד לסנדוויצ׳ים מיוחדים - מקום חמישי ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

צ׳יפסטאר – מקום נוסף שמתמחה בצ'יפס, הפעם מהצד המחמיא יותר. הצ'יפסים של צ'יפסטאר עשויים מ-"זן סודי" של תפו"א עשיר בעמילן, השריה, פציעה, חיתוך ידני, טיגון, קירור ואז עוד טיגון (20 ₪). נשמע ארוך בשביל צ'יפס? אבל ככה אנחנו אוהבים אותו ולשם זה התכנסנו. האמת שעם כל ההשקעה היינו מצפים ליותר קראנצ'יות (5 מ-10), אבל יחד עם המיונז פלפל שחור המיוחד, עם הקארי ההולנדי הטעים ועם המנה המפנקת לצד המחיר הנמוך (9 מ-10 במדד הצ'יפס המשתלם) צ'יפסטאר אבן גבירול יושב לו בנוחות במקום הרביעי.

הצ'יפס הטוב ביותר בת"א – שלישיית הגמר!

ויטרינה – מה כבר לא נאמר על הויטרינה? אבן דרך אצל כל חבר קה"י שנמצא או מגיע לתל אביב. גם הצ'יפס מככב כבר שנים ברשימות היפים והנכונים (אבל אלה שבאמת יפים ובאמת נכונים). מסתבר שלא סתם, הראשונים שהביאו את שילוב הבטטה תפו"א ויחד עם זסט לימון יצרו טעמים קרובים לשלמות. תפ"וא אדמה בלגי ב-2 טיגונים ובטטה שנחתכת ביד כל יום, יוצרים את המנה הנהדרת הזאת שמוגשת עם איולי ביתי וקטשופ סלק בצבעים אינטימיים (12 ₪ לקטן/18 ₪ לגדול). קראנצ'י במיוחד (8 מ-10) עם תיבול מדויק (9 מ-10) וטעמים מובהקים של בטטה ותפו"א (8 מ-10), ממכר ברמה של 9 מ-10, אלא מה? הויטרינה שמככבת בטופ של מצעדי הצ'יפס, מגיעה אצלינו למקום השלישי בכבוד ומבחינתנו תקבל גם פרס מפעל חיים.ויטרניה - מקום שלישי ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

נסו לזהות מי במקום השני? "צ'יפס של תפוחי אנאבל שנעקרו הלילה מהשדות", גיליתם? אם לא אז תנסו לקרוא את זה באיטיות ותוסיפו טון צרוד. כמו שרק הוא יודע, במסעדת רומנו אייל שני עושה צ'יפס שמרטיט את בלוטות הטעם ומביא אותך למקומות שלא חשבת שאוכל יכול להביא. המרקם הנימוח של תפוח האדמה (10 מ-10), יכולתי להישבע שזה פירה בפנים, עטוף באריזה פריכה קלות (7 מ-10) במליחות מושלמת. מוגש עם מיונז שום מצוין (8 מ-10) שגורם לי להתבאס על כל רוטב שטבלתי בו קודם לכן. תפו"א שמבושל תחילה במים, נח ואז נכנס ללא פחות מ-3 טיגונים כשהאחרון רגע לפני ההגשה. נקודה רעה יחידה היא המחיר, המנה די גדולה אבל 29 ₪ זה לא מעט לשלם על מנת צד (7 מ-10 במדד הצ'יפס המשתלם). בכל זאת, ההשקעה משתלמת כי הצ'יפס של רומנו, בקרב צמוד עם המקום הראשון, תפס את המקום השני במסע הצ'יפס שלנו.מסעדת רומנו - מקום שני ברשימת הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

זכאים – אלוף הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב!

מתח גדול הא? לא תיארנו לעצמנו שזה מה שנפגוש ועוד שם. בסמטה קטנה על אלנבי מסתתרת מסעדה מיוחדת במינה, אווירה מדוקדקת יכלה רק לרמוז על מה אנחנו הולכים לקבל. על שולחננו הונחה שקית נייר חומה, בתוכה קרעי תפו"א לוהטים כמו שמגישים רק בגן עדן. קראנצ'יות מעולה (9 מ-10), נימוחות מדהימה (9 מ-10), ותיבול הכי מדויק שפגשנו במסע הזה. דרגת ההתמכרות הייתה בקלות הגבוהה ביותר (10 מ-10) ופשוט לא הצלחנו להפסיק לאכול, כולל את הפירורים שנשארו בשקית. דווקא במדד הצ'יפס המשתלם המנה קצת פחות חיובית, כי למרות גודלה המכובד היא עולה 36 ₪ (!), מחיר גבוה לכל דעה. המנה הוגשה עם מיונז על בסיס חלב סויה וגוואקאמולי הכי טעים שאכלתי בחיים. כן כן קראתם נכון, מיונז חלב סויה, למה? כי המסעדה טבעונית, בדיוק כך, הצ'יפס הטוב בתל אביב מוגש במסעדה טבעונית. זכאים – בוטיק טבעוני אורגני, משתמשים בתפו"א מזן באטר (חמאה) שיוצר פשוט מוצר מושלם. אז נכון, לא תוכלו לאכול שם המבורגר מדמם לצד הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב, אבל בהחלט שווה ללכת לשם ולו רק בשביל המנה הזאת.זכאים - זוכה בתחרות הצ'יפס הטוב ביותר בתל אביב

אז אחרי כל כך הרבה צ'יפס, לא נותר לנו אלא לאחל ברכות לזוכים.