בורגרים ירושלים – איש ההמבורגרים התנסה וחזר עם אותה התחושה מוכרת

ארקדי פורטנוי,

בעולם המערבי, דיינרים ומזללות מספקים הם אוכל ואתנחתא של פועלים מזה שנים רבות. אלו המבורגרים שבאו לענות על התיאבון שמגיע בצהרים בלי פלפולים ובלי דאווינים. כפתרון זמין ונוח הם פונים למשפחות, פועלים ואנשי עסקים שצריכים במהירות לסגור את הפינה. בשעות הערב מתחלף הקהל בצעירים שבאים לבלות, להיפגש או רק בשביל להיפטר מתחושת מאנצ' טורדנית. בורגרים ירושלים הם חלק מהתופעה הזאת ושלחנו את ארקדי לבדוק את התפשטותם בעיר הגדולה!

לא מכירים את רשת Burgerim? איפה אתם חיים?!

סניפי רשת בורגרים התפשטו על מפת ישראל מהר יותר מערסים בגני יהושע, אחרי הופעה של דודו אהרון. כבר היום יש 35 סניפים ו-12 עומדים להיפתח. בעצם אין ספק כי רשת בורגרים עשתה מהפכה קטנה-גדולה בשוק המסעדנות בישראל. אצלנו בארץ, עד לאחרונה, היו רשתות מזון מהיר שיצרו המבורגרים תעשייתיים מאוד. בעשור האחרון חדרה גם תופעה מעניינת המכונה השף-בורגר. אבל היה גם פער ולפער זה כיוונה רשת בורגרים. הרשת לא מתחרה עם מסעדות שף-בורגר יקרות למיניהן, אלא דווקא מול השווארמיות, הפיצריות ושאר המקומות שסוגרים את הפינה של הרעב בלי דאווינים ופלפולים. עם הצלחתה העסקית של רשת המאופיינת בבורגרים כשרים, אין פלא שבעליה כבר נעצו שיניים גם ביבשת הבורגרים הגדולה, ארה"ב.ארקדי בסניף בורגרים ירושלים

הפופולריות המדהימה של הרשת משכה מתחרים חדשים כדוגמת רשת בורגרס בר (B) ומסעדות קטנות אחרות כמו שאק בורגר בנמל ת"א. הדוגמה המעניינת ביותר הם הבורגנים במודיעין. הם לא רק התיישבו על קונספט דומה אלא אף מיתגו את עצמם באופן זהה לחלוטי לרשת בורגרים. כיום הרשת הפכה להיות משהו ישראלי של ממש, רק בלי סחוג ופלאפלים בצד וסניף בורגרים ירושלים אינו שונה. הבידול שלהם עומד על בשר לא מעובד ששואף להיות איכותי יותר, ואת זה יצאתי לבדוק בשנית.

בורגרים ירושלים – השקה של שני סניפים חדשים.

לפני כשנה סקרתי את סניף בורגרים באשדוד, במילים מועטות, יצאתי מאוכזב. הפעם, לאחר כניסת התפריט המשודרג, רשת בורגרים הזמינה אותי לתקן את הרושם ולפגוש לא סניף אחד, אלא שלושה, ועוד בעיר הקודש – ירושלים. מנכ"ל רשת בורגרים, קובי לופו, הצטרף למסע שלי בין סניפי בורגרים ירושלים. כך ב- 16:45 יצא מיניבוס שוקק בלוגרים בדהירה אטית אל עבר האופק. במהלך הנסיעה בהיתי מעבר לחלון בהרים המוריקים ודמיינתי את העולים לרגל שבטח עשו זאת מהר יותר מהמיניבוס שלנו אשר טיפס בכבדות. בשלבים מסוימים היה נדמה כי המיניבוס אף שוקל להצטרף לשביתת עובדי הרכבת המתוכננת למחר. רוח צוננת הפתיעה את אנשי הקיץ התל אביבי בעיר הקודש ומבטים מלאי חרדה ליוו את הפרצופים המבועתים: "מה נעשה? נעים פה!". מן המיניבוס המזדקן דילגנו בצעד תימני לתוך האוטובוס הפתוח הכי מגניב בירושלים, ובתוך דקות ספורות כבר פנינו אל עבר היעד הראשון.

בורגרים ירושלים

הסניף הראשון של רשת בורגרים מוקם ברח' הילל 26. באופן אירוני, הם צמודים להמבורגריה הנודעת "איוו בורגר-בר", בעלת השם הנודע ואחת מאכזבותיי הגדולות . הסניף מעוצב בסגנון הקודם ועוד לא עבר עדכון כמו אחיו הצעירים. משם המשכנו לסניף העסקי – בשכונת תלפיות (רח' האומן 18). אכן הייתה שם קליטת wi-fi נהדרת והריווח בין השולחנות מתאים אף לפגישות עסקיות. מנגד, את סניף בורגרים ירושלים בתלפיות הצעיר מנהלים בינתיים צוות לא משופשף שהתקשה בהוצאת המנות לקבוצתנו (כ-12 איש). עובדה, זכיתי לקבל את ארוחתי רק כשרוב הקבוצה (תריסר משתתפים) כבר סיימו לאכול. עצוב גם שדווקא המנות המוצלחות דוגמת כריכי האנטריקוט נשכחו והגיעו רק הרבה זמן אחרי שהחבר'ה בשולחן שלי כבר שבעו. העוף-בורגר הוגש בצורה פשוט איומה ולא אסטתית. אצלנו הוא נחצה בסכין לא מקצועית בשביל לאשר את מוכנותו. גם הסביבה החיצונית של הסניף הייתה פשוט לא נעימה (אך זו בטח אשמתו של ראש העיר) כי מדובר במיקום אסטרטגי.

בורגרים ירושלים סניף תלפיות

הסניף השלישי במושבה הגרמנית (עמק רפאים 54) היה צעיר, שוקק ומדליק. העיצוב החדש התאים את המסעדה באופן נפלא לשדרת הבילוים הצעירה. כך לא פלא כי במקום ניצב בר אלכוהול מרשים, צוות ערני ולקוחות ששותים ומבלים עד השעות הקטנות של הלילה.

ואז טעמתי שוב את רשת בורגרים

קלחי תפוחי האדמה היו טעימים אך אחדים מהם סבלו מטיגון קצר מידי אשר השאירם בוסריים. טבעות הבצל היו עשויות היטב, אך טעם התעשייתי לא אהוד עליי במיוחד. טעמם של הכנפיים היה טוב אף על פי שהן כשרות, אבל רצוי שמחלקת הרכש ברשת תתחיל לעבוד עם חומר גלם נקי יותר ונטול נוצות, שהופיעו לא אחת. הסלט הקצוץ היה נהדר, טרי ומזין. כניסת התפריט החדש גיוונה אותו אך לא שיפרה אותו משמעותית. המנה המוצלחת ביותר שטעמתי ברשת בורגרים הייתה כריך האנטריקוט עם משיחה קלה של טחינה. הלחמנייה הטרייה פשוט לא תופסת את הכבוד של הנתח הפופולרי וטעמו הטוב. רק החיתוך הדק הביא לייבוש יתר ואובדן טעם העסיס שבתעלות השומן של האנטריקוט. עם הטחינה הייתי עושה שינויים, אבל למה להיות קטנוניים.

בורגרים ירולשים - ארקדי טועם שלישיה

בורגרים ירושלים – ההמבורגרים של רשת Burgerim

יאמר לזכות העובדים בסניף תלפיות כי אם מבקשים מהמטבח להוציא מידת עשייה מידיום זה מידיום, אצלהם לא קיימת המילה "אי אפשר" בלקסיקון. או לפחות כי הם ידעו שאנחנו כותבים עליהם. זה שיפר משמעותית את טעמם של הבורגרונים הקטנטנים (80 גר') לכן אל תשכחו לבקש מידיום! המבורגר 'נתח קצבים' היה הטוב מבין שלושת ההמבורגרים בתפריט החדש. טעם הקציצה הזכיר בשר טוב. לדאבוני הרב, אופן העיבוד התעשייתי של הבשר גרם לו לאבד צלם חיה וטעמו לא היה לחיקי. המייצבים החדשים לקחו את טעם הבשר למקום אחר ולא טבעי ולא המשכתי באכילתו. אף על פי שהלחמניות נכנסו לסלמנדרה (השחמה), משך הזמן היה קצרצר. כתוצאה השכבה העדינה לא מנעה מן הרטבים והחום של הבשר לחדור. הלחמניה עצמה הייתה טובה, פריכה ורעננה וכך גם הירקות.ההמבורגר של בורגרים ירושלים

בנוסף טעמתי בורגר חציל ובורגר פורטבלו. לצערי, לא הצלחתי להבחין בין שניהם. המינון של התוספים היה עדין עד שאפילו את טעמו הדומיננטי של החציל המטוגן לא הצלחתי לאתר.

לסיכום החוויה בסניפי בורגרים ירושלים

רשת בורגרים נועדה לתת מענה מהיר לרעב ומבריגה את עצמה גם כמקום בילוי אטרקטיבי. אני לא נהניתי מן ההמבורגרים השונים  אך דווקא כריך האנטריקוט היה לא רע. בהצלחה לרשת בורגרים בהתרחבותם בישראל וכניסתם לארה"ב, אנו מקווים כי הם ימשיכו ויחפשו דרכים להשתפר.

* תודה מיוחדת למשרד היח"צ onpr ובעיקר לגב' נטע שריקי על ארגון הסיור החוויתי שבו הכתבים של קהילת המבורגר ישראל נהנו מאוד!

*** הסניפים נסגרו ***