עזיזה – איש ההמבורגרים מצא שף-בורגר כשר וייחודי בלב הכרם

ארקדי פורטנוי,

עוד לפני שמסעדת עזיזה סיימה את ההרצה של תפריט הערב, כתבינו כבר הוזמנו לפתח דלתה לבדוק מה מתבשל שם. מסעדת עזיזה קיימת מעל 50 שנה במתכונת מסעדת פועלים הפתוחה בשעות היום. בערב נכנס קסם חדש בניצוחו של שף יונה גלעדי. אז המטבח המקומי עובר ליטוש שף והופך לחוויה קולינרית מרתקת. תוכלו לקרוא על ביקורנו בכתבה המלאה, אבל בואו נתרכז במה שחשוב באמת – ההמבורגר.

עזיזה – תענוג בלב הכרם

מסעדת עזיזה ממוקמת ברחוב מל"ן שבכרם התימנים, תל אביב. השף יונה גלעדי יוצא יועזר הזמין אותנו לטעום את ההמבורגר של מסעדת עזיזה. אני מסכים עם חוות דעת ששמעתי כבר קודם, זה לא המבורגר, זו יצירת אומנות. קציצת הבשר עמוסת טעמים נימוחה ובלתי נשכחת, מידת העשייה הייתה מדויקת מאוד, מידיום רייר כפי שביקשנו. אף על פי שזו מסעדה כשרה ואין מטעמים של כופרים, ההמבורגר לא החסיר דבר. צריך לעצור רגע וגם לתאר את מרכיבי ההמבורגר אחראיים לטעמו הנפלא. הבשר מורכב ברובו מתערובת מכסה אנטריקוט ובו משולב בצל שעבר בישול בשומן אווז. אם זה לא מספיק לכם אז יש גם מח עצם שנכנס להעצים את מארג הטעמים העסיסי.עזיזה - איש ההמבורגרים נהנה מהמבורגר

האיולי היה ביתי ונהדר, שלא כמו במסעדות גדולות, כאן הוא נעשה בכמויות קטנות ולכן טעמו גם מדויק יותר. ליווי המטבוחה היחודי סימל מצד אחד את מיקום המסעדה והקשר למקום ומצד שני היה עוצמתי, דומיננטי, בעל גוף מלא שלא עוזב את חלל הפה. את הלחמניה הקלאסית החליפה ג'בטה שידעה להתמודד באופן מעניין עם הרטבים וספחה אותם אך לא נהייתה מושית וצ'יקמוקית. לצד המנה הוגשו טבעות צ'יפס תימניות, העשויות בקמח ושמן עמוק שגורם להן לתפוח, ושוב המנה מתחבר מאוד למקום (כרם התימנים).

פינת הביקורת

מנת ההמבורגר ומטבוחה זו מנה בלתי נשכחת אבל הייתי מוסיף בה כמה שינויים קלים. לעניות דעתי הדומיננטיות של המטבוחה המופלאה היא בעוכרה וזו משתלטת על טעמי הבשר. בגלל שהבשר כל כך עוצמתי חבל שהמנה מחביאה אותו. אולי כדאי להגיש את המטבוחה בצד או במשיחה עדינה יותר כמו שעושה הקטשופ במנה הקלאסית. מיקום הבצל והעגביות מתבקש מצד אחד לאור נוכחות המטבוחה אך הבשר החם מבשל אותם מעט כך שהבצל מאבד את אפקט הקראנצ' שלו. מטבעות הצ'יפס אומנם שונות ויש להן חיבור מיוחד למרחב – כרם התימנים, אך לדעתי כדאי לקחת אותם למקומות אלגנטיים יותר (קימוח עדין אולי במקום בצק בירה).ההמבורגר של עזיזה

לסיכום

זוהי מנה המבורגר מקסימה, ומהטובות ביותר בקטגוריה הכשרה, ייחודית ודורשת ביקור נוסף ! נקווה ששף יונה גלעדי ידע לשפר אותה ולשמור על הקסמה.

*** המסעדה נסגרה ***