הקרקס שהצליח לגרום לטל ארליך להתגבר על הפחד מליצנים עם המבורגר

טל ארליך,

שבו שבו ילדים, קניתם כרטיסים להופעה? יש היום תפריט חד פעמי בקרקס שלא בטוח שיחזור על עצמו. מוכנים? קחו לכם כוס תה, התרווחו בכיסאותיכם (או שאתם קוראים את זה בשירותים.. ייתכן) והיכונו, אני כבר מרגישה מעכשיו שזו הולכת להיות חפירה. ומדוע? יש לי אחלה המלצה להעביר לכם.

הקרקס בפלורנטין, המבורגר וצ'יפס

על הקרקס שמעתי מספר פעמים בביקורות כאלה ואחרות והסתקרנתי. מדובר על מסעדה קטנה בפלורנטין, שמשנה תפריט מדי יום בהתאם למוזה של השף הצעיר. מה שטרי וטוב, נכנס לתפריט, ומה שלא, נאמר ביי. בתפריט יש מנת המבורגר אחת שלא מתוארת ביותר מדי פלצניות ופנסיות שמתאימה למסעדות שאנחנו מכירים… היינו חייבים לבדוק מה הלו״ז. הגענו יום אחרי הסילבסטר, תל אביב עוד בהאנגאובר. הייתה לנו מסעדה שקטה ובאנו לעבוד (כבר אתם יודעים שממש לא מומלץ לצאת בסילבסטר בעיני? עמוס, יקר. אתמול הלכתי לישון בעשר. לא משנה).

התחלנו! סביצ׳ה או מח עצם?

לראשונות לקחנו מנה אחת של בייגל ירושלמי, לצידו פרוסות של כבד אווז, ריבת תות, מח עצם ושתי כפיות. (56 ₪) עכשיו אתם לא יודעים, אבל זו המנה שמאחדת את הדברים האהובים על בן זוגי גיא. אמנם המנה לא מוגשת בפוטוגניות הנדרשת, אבל אלוהים ישמור. עיניו של גיא ניצוצו, ועוד לפני שהספקתי לשתף אתכם באינסטגרם (erlich.eats – מה אתם עדיין לא עוקבים אחריי? ג׳יזס) הוא כבר סיים את החצי שלו. הרכבתי לי מנה באטיות ובאהבה הנדרשת, ביס לפה. ואי! זיקוקים.

הקרקס בפלורנטין, מח עצם

בשביל הגילוי הנאות הנדרש אני רוצה להודות ולהתוודות שאני לא מומחית לא במח עצם ולא בכבד אווז. אז גיא העיד כדלקמן: כבד אווז נימוח ועסיסי, מח העצם שאפשר להוריד בשוט. תענוג. מבחינת טעמים, כי סה״כ מה זה אוכל אם לא אם בשורה התחתונה טעים לי בפה. לי זה היה טעיםםםם! השילוב הזה של החמאתיות של המח עצם, מליחות קלה ממלח שפיזרנו מעל, המתיקות מהריבה, הפחמימה והקראנצ׳יות מהבייגל הירושלמי האיכותי (בפחמימות אני מבינה טוב מאוד!) יצרה איזה מנה שממש מענגת את הפה.

אבל עדיין לא התחלנו בכלל! המנה הראשונה השניה שלקחנו הייתה סביצ׳ה דג. (56₪) טרטר לוקוס, תות, כוסברה, בצל ירוק וצ׳ילי טרי. כל זה עטוף בחסה. עכשיו, המנה הזו כל כך חכמה, באמת. בתור אוהבת פחמימות מושבעת, אני לא מסוגלת לאכול בכלל, לא טרטר, לא קרפצ׳יו, לא סביצ׳ה, שום דבר, בלי לחם. לא יכולה. עכשיו איך שהמנה הזו מוגשת, ממש דרשה ממני להכניס לפה את כל החבילה, כמו שהיא. החסה היא כלי הכלה ברור, וכלי הכלה גאוני כמו שעמדתי לגלות ממש עוד מעט.

הקרקס בפלורנטין, סביצ'ה אלוהי

בקיצור, אספתי לי ביד אחת את החסה וטעמתי. עכשיו, בלי הלחם, אפשר ממש לטעום את כל המרכיבים הטריים שבתוך המנה, אני לא יודעת ממש איך לתאר את זה חוץ ממנה פשוט מרעננת. מעולה ומדויקת בין הפתיח של כבד האווז ומח העצם, וההמבורגר שעתיד לבוא. יש פה ממש מהלך גאוני בעיני של השף שפשוט מבין איך סביצ׳ה אמור לתפקד בשביל הסועד. מיותר ממש לציין שעם כזו מנה, כל המרכיבים חייבים להיות סופר טריים ומתובלים טוב ובדיוק גבוה מאוד. המנה הייתה מעולה, נגיעות התות עם הדג, פשוט כיפי וקליל. הייתי באה וכנראה אבוא שוב רק בשביל המנה הזו.

ואז ההופעה שכולנו חיכינו לה הגיעה – ההמבורגר

ועכשיו הגענו להמבורגר (אתם זוכרים שאמרנו שזה יהיה ארוך נכון? אמרתי מראש). ההמבורגר (62 ₪) מתואר בתפריט בלי ניואנסים, מוגש עם שתי תוספות אופציונליות ובתשלום נוסף, גבינת אמנטל או ביצת עין (7 ₪), והוא מורכב מ-220 גרם בקר, בעיקר מצלעות, ירקות כמו חסה עגבניה וכל הדברים שאני מוציאה החוצה, ואיולי ביתי. הוא הגיע פשוט ובלי כל פוזה, עם ערימה של צ׳יפס, זהב, שאלוהים ישמור אותי. כמו שגיא עיניו נוצצות מכבד אווז, עיני נוצצות מצ׳יפס חתיך.

הקרקס בפלורנטין, המבורגר פשוט ותענוג

הצ׳יפס שניכר שעשוי במקום קראנצ׳י מבחוץ ונימוח מבפנים, עוד לפני ביס בהמבורגר לקחתי איזה צ׳יפס קטן וטבלתי באיולי שהגיע איתו. איולי שום שהייתי רוצה להתקלח בו ושיהיה לי בקבוק קטן שלו ככה בתיק גב של העבודה. אחחח, טירוף. צ׳יפס שווארמיות כזה בשרני כמו שאני אוהבת. נאמ. גיא חצה את ההמבורגר לשניים (כי שרינג איז קארינג) מה שחשף מידת עשייה טובה של מדיום עד מדיום וול (טוב, אז אולי קצת קצת מעל). ביס בהמבורגר נתן איזשהו רוגע. השף יודע לבחור את הבשרים שלו. יש כאן המבורגר מבשר מעולה, לחמנייה טריה ותו לא, כי מה עוד צריך? כל החברים שמחפשים המבורגר עם תוספות מטורפות כמו תפוצ׳יפס וחציל במיונז, לא, הוא לא בשבילכם. ההמבורגר הזה פשוט עשוי מאחלה בשר ובלי מניירות. אכלנו אותו בעונג רב.

הקרקס בפלורנטין, המבורגר מבט מבפנים

הקרקס – הקציצה שווה ריצה?

אוהו,נראה לי שכבר הבנתם לאן חתרתי? לא רק בשביל ההמבורגר אחזור. האמת, בכלל נשביתי בקסמי הסביצ׳ה, בפשטות ובטריות שיש במקום שניכרת בכל מנה שטעמנו. אחרי הכל, אם הברמן ששירת אותי היה בהאנגאובר מטורף וכזה מקסים, אני ממש בעניין. היית אח יקר, אם אתה קורא.

*** המסעדה נסגרה ***