המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים – אור בלאן גילה את ההמבורגר המפתיע של השף דן יושע

אור בלאן,

אני טועם לא מעט המבורגרים, יש שיאמרו הרבה, ויש שיאמרו "בחיאת אתה מגזים, למה שלא תגוון עם איזה סלט?". אז אפשר להגיד שקשה לחדש לי או להפתיע אותי עם המבורגר שעוד לא ניסיתי. מקסימום יצא לי לנסות תוספת חדשה ומעניינת או טוויסט למשהו מוכר. כל זה היה נכון עד שנפגשתי עם ההמבורגר החדש של המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים שייצר השף דן יושע.

נתחיל מהסוף, המבורגר עם גבינת קממבר על מצע של קרם כרישה ויין – תודו שבחיים לא חשבתם על שילוב כזה. סביר להניח שאם הייתם רואים את ההמבורגר הזה בתפריט של מסעדה לא הייתם ישר קופצים ומזמינים אותו ואפילו הייתם מרימים גבה בסגנון של "מי כאן החליק על השכל והמציא את הדבר הזה?". ואז תזמינו אותו ותהיה לכם הארה: איזו טעות בחשיבה! ההמבורגר החדש והמסעיר של המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים נוצר מתוך חזון והניסיון של השף דן יושע. כן, ההוא ממסעדת הברנז'ה שגם הופיע ב"משחקי השף".המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים - מומלץ ביותר

לפני החזון, קצת על המקום – המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים

מקום קטן וצנוע שקל לפספס אם הולכים מהר על רחוב אבן גבירול. בקיר אחד צמוד לסניף וולפנייטס אבן גבירול ובקיר השני לחנות בגדים. העיצוב צבעוני אבל לא רועש, המקום זורם ומשדר אווירה שפה מגישים אוכל טעים וטרי ששווה לעצור בשבילו באמצע היום. לאחרונה הצטרף למקום הכוכב העולה בשמי הקולינאריה הישראלית, השף דן יושע. דן אולי צעיר, אבל כבר הספיק לעשות סטאז' במסעדת 2 כוכבי המישלן של השף מושיק רוט שהגדיר את דן כאחד מהכשרונות הצעירים והמבטיחים שיש. אגב, יש גם שמועות שהוא ייתחבר ללא אחר מאשר אסף גרניט (כן, ההוא עם הזקן והפרצוף הרציני) לשת"פ עתידי. דן סיפר לנו שהוא מכין את ההמבורגר החדש של המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים מתוך הניסיון שלו, שלימד אותו לעשות מנות ביתיות עם טוויסט ייחודי.
דן יושע פוגש את אור בלאן - המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים

ההמבורגר המפתיע של דן יושע

יום ראשון, בחוץ- חורף קליל. שעת צהריים והרעב מתחיל לתת אותותיו. שולחן-בר מוגבה על רחוב אבן גבירול, שף שעובד במטבח קטן והמבורגר מיוחד שבדרך. לא חיכינו הרבה עד המפגש עם המבורגר החמאה ומנת הפוטטוס בצד שהוגשו לנו. באמת שלא דמיינתי שעוד יהיה אפשר להפתיע אותי עם המבורגר שלא טעמתי, מקסימום טופינג מסוג חדש. אז מסתבר שטעיתי.

ההמבורגר של דן מגיע על מצע עשיר בטעמים שמפנק את הלשון בכל ביס. קרם הכרישה והיין נשמע כמו משהו ששייך לעולם מסעדות היוקרה ולא למקומות כמו המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים. אז מה? רק זכינו מכל הסיפור הזה. הכרישה מוסיפה מתקתקות נעימה שמנקה את החך בכל ביס ומציפה אותו בטעמי בצל מקורמל ונימוח. היין פחות הורגש, אבל אני מאמין שהוא קריטי לבישול. וזה עוד לפני שדיברתי על הקציצה עצמה. עסיסיות טהורה. בשר מלא במיצי עונג עשירים שממלאים את חלל הפה בכל ביס מחדש. באופן מפתיע ומדהים גבינת הקמבבר הייתה עדינה ולא השתלטה. שילוב נהדר ומאוזן בין גבינה מפנקת, המבורגר חמאתי וכרישה (ולא, אני עדיין לא מבין איך הוא חשב על השילוב הזה). כל ביס הוכיח מחדש שאולי מדובר בהמבורגר המפתיע ביותר שטעמתי השנה, ובהחלט מהעסיסים ביותר שטעמתי אי פעם.ההמבורגר החדש של דן יושע במוסד לסנדוויצ'ים

הלחמנייה אגב לא קלויה, בכוונת תחילה אחרי מספר ניסיונות. דן טוען שזה מכוון כי ככה מרגישים את כל הג'וסיות של ההמבורגר עד הביס האחרון. רעיון נחמד אם כי בעייתי, כי ביד ובפה נוצרת קצת תחושה של מרשמלו ולא בהרכח באופן החיובי. אבל שטויות, זה לא כזה חשוב ובאמת שהטעמים פה לוקחים את ההופעה ובגדול! היו גם פוטטוס בצד, בגירסת המוסד לסדנוויצ'ים מיוחדים. מדובר במיני-תפוחי אדמה שטוגנו בצורה מוצלחת ומוגשים עם רטבים ייחודיים. אני יכול לתאר את הספייסי-קטשופ או האיולי הנהדר, אבל מה שבאמת הטריף אותי היה רוטב הקטשופ השחור. מדובר ברוטב קטשופ בשילוב קרם חצילים שרופים. מוזר, משונה, לא ברור לי למה אני כל כך נהנה מכל ביס של הדבר הזה – אבל עם עובדות לא מתווכחים, זה מפתיע, טעים ולא כמו אף קטשופ שטעמתי בחיי.הפוטטוס הנימוחים של המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים

מילה לסיום

המבורגר מיוחד וטעים בצורה בלתי רגילה, שונה מכל מה שאנחנו מכירים בנוף ההמבורגרים המקומי. יש המבורגרים שאני ממליץ עליהם, ויש המבורגרים כמו זה שמכין דן יושע במטבח הקטן של המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים שלא צריכים שום המלצה ועומדים בזכות עצמם.

שם: המוסד לסנדוויצ'ים מיוחדים. כתובת: אבן גבירול 36 ת"א, כשרות: לא כשר, שעות פעילות: א'- ד' 11:00- 02:00, ה'- ו' 11:45- 04.00, ש' 11:00- 03:00.

ליצירת קשר ומידע נוסף מאיזי