רשימת מושגים מעולם ההמבורגרים על פי קהילת המבורגר ישראל

ארקדי פורטנוי,

אז אתם מגדירים את עצמכם כחובבי קולינריה, או אפילו כמעריצי המבורגרים – מצוין! בדיוק בגלל זה אתם חברים שלנו (ואם לא, מהר לגשת לעמוד הפייסבוק של קהילת המבורגר ישראל ולעשות לייק!). בגלל שחשוב לנו שלא תלכו לאיבוד בעולם ההמבורגרים, וכי אנחנו רוצים לעזור לכם להרחיב את הידע שלכם בעולם הקולינרי המופלא הזה – אספנו והרכבנו עבורכם רשימת מושגים שחובה להכיר.

מושגים של בשר

  • אנטריקוט – ההגדרה הישראלית, בשונה מההגדרה המקורית, מתייחסת לנתח הגדול ולתוספות הנלוות לאנטריקוט. ניתן לזהות זאת כאשר הנתח מגיע ללא ורד או רייש של שומן – המאפיינים הקלאסים של הנתח.
  • שייטל (בעברית: כנף העוקץ) – זהו שריר אחורי של פרה עם טעם בקר דומיננטי. בקרב רבים הוא מתקשר לטעם של השניצל הווינאי המפורסם או לראמפ סטייק. לאחרונה ישנה מגמה חזקה בישראל לעשות ממנו גם קרפצ'יו.
  • מכסה אנטריקוט – מדובר בשריר יחסית קטן ולמרות זאת הוא נמצא בפעולה די הרבה. טעמו לא אגרסיבי והוא דומה לאנטריקוט. הנתח הזה ידוע כנתח אידיאלי להכנת כל סוגי הקציצות ובמיוחד להמבורגרים.
  • סטטיק חצאית / רוטפלייש – הנתח הזה מגיע מקצה קרום הסרעפת, זהו שריר ארוך ודק שמזכיר חצאית בצורתו ומכאן גם שמו. יש לו טעם חזק של בשר אדום שמלווה בטעם של חלקי פנים. מדובר בחלק עם מעט שומן ולכן הוא גם נתח פחות עסיסי ורך מנתחים אחרים.מרינדו יקנעם - בשרים משובחים, קרדיט: תקשורות יעל שביט

מושגים של תוספות ושאר ירקות

  • בלומינג אניון  זוהי חלת בצל המוגשת פרוסה כמו פרח. במקור זו מנת דגל של מסעדת "Outback Steakhouse" אשר הומצאה ב-1970. הדגש כאן הוא לא רק על הבצל הטעים אלא על המטבלים עצמם, שכל מסעדה משקיעה בו את מירב המאמצים על מנת לפתח משהו מבדל.
  • טיגון כפול – רוצים להכין צ'יפס מושלם? אל תוותרו על טיגון כפול! מה זה אומר? שהטיגון הראשון מתבצע בטמפרטורה נמוכה יחסית ותפוחי האדמה לא אמורים ממש לשנות את צבעם. בסס הטיגון השני מטגנים בטמפרטורה גבוהה יותר את הצ'יפס מה שמעניק את אצבע והפריכות המושלמת והאהובה.

צ'יפס אמסטרדם - מהטובים בתל אביב

מושגים מהמטבח

  • סלמנדרה – תנור שעובד על סרט נע – משמש לקליית דברים לזמן קצר (למשל, לחמניות המבורגר).
  • Josper – תנור מיוחד (ולא זול בכלל) שעובד על פחמים ומשלב פעולות של צלייה, עישון וצלייה כמובן.