אוסקר ווילד – האם אלעד גילה מפלט מהקיץ החם עם בירה ובשר דווקא בחולון?

אלעד גור-אריה,

בלילות הקיץ החמים שום דבר אינו קורה, כך גורס מתי כספי בשירו המפורסם. האוויר עומד, הלחות עומדת, העצבים עולים ובא לך להתרענן, להרוות צימאון, שמשהו יזוז. השילוב של לא לבשל בבית, לצאת למקום ממוזג ולשתות משהו קר וצונן (בירה, מן הסתם), מבלי להתרחק מהבית, "העלה בגורל" את אוסקר ווילד, שפועלת במתחם 'עזריאלי' בחולון, מתחם חדש יחסית, עם אופציות אכילה לא רעות. קראתי ל-ש', שגר לא רחוק ממני, ונסענו. קחו בחשבון שאני עדיין ברוגז עם ההמבורגר, אז הכתוב מטה מתייחס לבשרים אחרים, טעימים לא פחות.

אוסקר ווילד חולון, תלם: אפיק גבאי

אוסקר ווילד, פאב אירי בעיר ישראלית

לא יעזור בית דין. הקונספט של פאב, כמו שמכירים באנגליה ואירלנד, לא תופס בארץ, וחבל. כל המטרה של פאב (מהמילה פאבליק) היא לרכז את המשפחה במקום אחד, שיוציא אלכוהול למבוגרים, אוכל לילדים ופאן לכולם, כשהאלכוהול משמש מוטיב ראשי במקום. בארץ פאב הפך לבאר, וממקום משפחתי למקום שיוצאים אליו כדי לבלות בלילה, ועדיין, חסר המקום הזה שפשוט תוכל לקפוץ אחרי העבודה לבירה ובליסה, במחיר שפוי. לפה נכנס אוסקר ויילד בצורה נחמדה מאוד. התיישבנו לנו בשולחן ועיינו בתפריט.

לראשונות הוזמנו סיגרים במילוי עוף, כבד, לבבות ובצל מטוגן, ולצידם טחינת לימונים כבושים (4 יחידות, 38 ₪) וכבד קצוץ, שמוגש עם לחם כפרי וריבת בצל (36 ₪). לעיקריות החלטנו להתנפל על שלוש מנות. אני הלכתי על כריך הסלופי ג'ו שעשוי מבשר טחון עם רוטב ברביקיו ואיולי וויסקי (49 ₪), ש' בחר בכריך האנטריקוט המוגש עם מיונז-צ'ילי, חסה, עגבניות ובצל מטוגן (52 ₪) ולצורך שיתוף פעולה, נפלה ההחלטה להזמין גם צלחת של נקניקייה אירית המוגשת עם תפוחי אדמה ובצל מטוגן (34 ₪ למנה של יח' אחת). התרווחנו לנו בשקט והתענגתי על כוס בירה. בחרתי בחצי ליטר Peroni, בעוד ש-ש' בחר ב-Lindemans Kriek דודבדנים.

הברזים של אוסקר ווילד חולון, צלם: אלירן אביטל

אכלנו את הראשונות וגם אהבנו

המנות הראשונות הגיעו, ובהתאם לתפקידן פתחו לנו את התיאבון עם הבירות. הסיגרים הם שחיתות בהתגלמותה. נכון שהם קצת מזכירים את הסיגרים שאנחנו רגילים מאולמות אירועים, אבל כשהביס נותן את אותותיו והבשר נוגע בבלוטות הטעם, מרגישים את ההבדל בין הסיגרים 'ההם' לסיגרים של אוסקר ווילד. טעם עמוק של בשר (ואני עוד מאלה שפחות מתחבר לאיברים פנימיים) וקראנצ'יות של מעטפת, שהולכים נהדר עם מטבל הטחינה שמוגש ליד המנה. אחלה של פתיחה.

אוסקר ווילד - סיגרים ממולאים, צלם: אלירן אביטל

ואז הגיע תורו של הכבד הקצוץ, רבות נאמר ונכתב על המנה הזו. רבים טוענים שהעדה שלהם היא זו שהמציאה ושכללה אותו. מהפולנים במזרח אירופה ועד הספרדים במערב. מהדרומיים עד הצפוניים. לכולם יש את המתכון המקורי של אותו ממרח פלאי. אישית טעמתי בעבר גרסה עם קוניאק, ומאז אני שבוי של כבד קצוץ. למנה זו, שהייתה נדיבה בכמות שלה, התלווה לחם כפרי חם ומהביל, שמבחינתי היה אפשר לאכול אותו ככה, כמו שעושים עם בגט שזה עתה יצא מהתנור. לכבד היה טעם מסתורי של תבלין. בהתחלה חשבנו שזה קינמון, אבל בדיקה מול המלצרית העלתה שזה לא קינמון ושגם אם נבקש יפה, לא יגלו לנו. הכבד עצמו משחתי וחלק, ויחד עם ריבת הבצל והמלפפון הכבוש בצד, על הלחם, ויש לכם עוד 'וי' בביקורת. בהחלט מנה שווה ומעולה לפתיחת התיאבון.

הכבד הקצוץ של אוסקר ווילד, צלם: אלירן אביטל

ברור לכם ששתי המנות הולכות נהדר עם הבירות שלגמנו, נכון?

העיקר(יות) של אוסקר ווילד

העיקריות הוגשו לשולחן. יפות למראה ומדיפות ניחוח עדין של תיבול. התחלנו דווקא עם הנקניקייה, יותר נכון עם תפוחי האדמה. התמכרות. מצידי, שהמסעדה תגיש את תפוחי האדמה כמנה בפני עצמה, ושאליה יצוותו תוספות מחמיאות. קוביות מתובלות ואפויות ברמה מדויקת, שפשוט נטרפו תוך כמה הנפות מזלג. הנקניקייה עצמה הייתה נאה, דחוסה בצורה יפה ומתובלת במעט פיקנטיות שעשתה כיף על הלשון. מנה מעולה לחלוקה בין שני סועדים, כמלווה למנות הגדולות יותר.

נקניקיה אירית עם תפוחי אדמה אפויים של אוסקר ווילד, צלם: אלירן אביטל

כריך האנטריקוט היה עסיסי, לדברי ש', והתוספות שעליו לא האפילו על טעם הבשר, ששמר על דומיננטיות. אחד הדברים שאני שונא זה מנה שבה הבשר הוא חלק עיקרי בתפריט ובפרזנטציה, אבל רוטב או מרכיב אחר תופס את רוב הטעם ומעלים את הבשר בתוכו. פה זה לא המקרה. הבשר היה נוכח ומורגש, והתוספות רק חיזקו אותו, ולא גרעו ממנו. נטרף תוך כמה ביסים וכל מה שנותר ממנו היה מעט רוטב על המפית.

אוסקר ווילד אנטרקוט קרדיט אלירן אביטל

הלכתי על מנה שמבחינתי היא מנת מבחן. סלופי ג'ו יכול להיות בשר קצוץ ויכול להיות בשר טחון (אני מעדיף את הטחון). בשני המקרים הוא שוחה ברוטב וחייב לחמנייה עמידה (כמו לחמניות של 'סאב' למיניהם), ולאו דווקא לחמניית המבורגר,שרובן קורסות מיד תחת מעמסת הנוזלים, והופכות את המנה לסמרטוט. המנה של אוסקר ויילד היא די טחונה ומלווה באותו תיבול שהיה לכבד הקצוץ. מאין משהו ארומטי ונעים על הלשון שנותן לבשר את הקיק שהוא צריך. מנה עסיסית ביותר, טעימה, ורק הערה פיצית וקטנה – אם הרוטב על בסיס עגבניות, אין צורך בפרוסות עגבנייה טריות במנה. לטעמי? מיותר לחלוטין. המנה תסתדר מעולה גם בלעדיהן.

אוסקר ווילד - סלופי גו, צלם: אלירן אביטל

כמה דברים לסיכום

אוסקר ווילד מציעה, בנוסף לאלכוהול טוב ואוכל טוב בערב גם עסקיות צהריים מפתות, ומנות עונתיות משתנות, כמו פאי רועים בחורף, שאותו אני הולך לנסות ולכתוב לכם עליו, מיד לאחר הגשם הראשון. בואו עם המשפחה, בואו עם החברים, בואו עם הקולגות לעבודה. כל אחד ימצא שם משהו שקורץ לו, ואליו ניתן יהיה לצוות משקה אלכוהולי טוב וצונן (מעל גיל 18, כמובן!), במיוחד בימי הקיץ החמים, בהם שום דבר אינו קורה.

שם: אוסקר ווילד. כתובת: הרוקמים 26, חולון. כשרות: לא כשר. שעות פעילות: א'-ש' 17:00 ועד השעות המגניבות של הלילה. החל מהשעה 21:00, הכניסה מגיל 24 ומעלה.

ליצירת קשר ומידע נוסף מאיזי