אור שוחט יוצא לסיור בעקבות הבשר שלו ומגלה המבורגר טעים ברמות!

אור שוחט,

בתקופה האחרונה חיפשתי תירוץ לטייל בגולן. נסיעה למסעדת מושבוצ המצוינת היא לא רק תירוץ לטייל, אלא סיבה בפני עצמה להגיע מהמרכז עד לרמה.

ההמבורגר של מושבוצ

למושבוצ, שנקראה כך בעקבות האנשים שהקימו את מושב רמות והתנהגו בשיתופיות כמו של קיבוץ, יצא שם של מסעדת בשרים איכותית, אבל היא בכלל מסעדה כפרית. האווירה אינטימית, הנוף המרהיב של הכינרת מוסיף רומנטיקה, הירקות נקטפים מהגינה של המושב, והבשר מעולה פשוט בגלל שמגדלים אותו כאן ליד, בתנאים של תקן "חי בריא".

הנוף של מושבוצ

העדר של משק שניידר

נתחיל את הסיפור על החוויה שלי במושבוצ מהסיור בעדר של יוחאי שניידר עם הטנדר שלו. הפרות של יוחאי גדלות במרחב של כ-1,100 דונם. בניגוד לרוב הבשר בשוק, שגדל בתנאים המסבים לו מתח ומצוקה, כאן הפרות חיות כמו שאני הייתי רוצה לחיות – אוכלות, מטיילות, ומבלות עם חברים. כמה מהן רצות במדרון ונראות לנו מרחוק כמו כלבים שמשחקים. כשהגענו קצת הפרענו לחלק מהן, אבל כמה שניות אחרי זה הן הסתקרנו והתקרבו אלינו בחזרה, ואח"כ המשיכו לאכול.הפרות של מושבוצ

הפיקוח של חי בריא אוסר לתת לפרות הורמוני גדילה ואנטיביוטיקה מניעתית, אבל כאן בכלל לא צריך את זה – כשיש לפרות מרחבים כאלה, עם אוכל טבעי בלי זבל עופות, וכשהבריאות הנפשית שלהן טובה, אז גם הגוף שלהן בריא. נראה שיוחאי ממש אוהב את הפרות שלו. הוא מכיר את כולן ומספר לנו על פרה שאימצה עגלה של פרה אחרת, פרה מבוגרת שמתנהגת כמו מלכה, פרות שהמליטו לאחרונה, ופרה שלא הצליחה להיכנס להריון, ולכן תגיע בקרוב לחלק הבא בסיפור…

הקצבייה של מושבוצ

רציתי לראות איך נראה הבשר עצמו. נכנסנו אל מאחורי הקלעים של המסעדה, עד לתוך מקרר היישון. הרגשתי כמו ילד בחנות גז מזגנים. נתחים ענקיים של פריים ריבס וחזה בקר היו מסודרים במדפים על כל הקיר השמאלי. חלק מהשומן ממיסים, והוא משמש לציפוי הנתחים ע"מ למזער את הריקבון מהיישון. חלק מהנתחים מיושנים חודש שלם כדי להתרכך. מולי היו תלויים נתחים שלמים של אסאדו, ובצד ימין נתחים בואקום. על כל אחד יש פתק כדי שידעו מאיפה הוא בא. שיטת הגידול גורמת לשיוש טבעי. החלקים הבאים בסיפור מוקדשים לטעם של הבשר.

מקרר הבשר של מושבוצ

מנות ראשונות

התיישבנו ליד חלון עם נוף לכינרת, וקיבלנו סלט שורשים כפרי על לבנה, צ'וריסו עם יין אדום ופפריקה מעושנת, ולחם הבית. הסלט היה ממש מיוחד והוסיף עוד נופך לאווירה הכפרית של מושבוצ.

הסלט של מושבוצ

הצ'וריסוס הוגשו לצד נאצ'וס עם צ'ימיצורי, סלסה וטחינה אסייתית חמצמצה, והיו מעולות ועמוסות טעם של בשר ויין. קיימת איזושהי סטיגמה על נקניקיות, שמכניסים לתוכן את כל השאריות בד"כ, וחשבתי על זה שאין שום קשר בין זה לבין מה שקורה פה. הלחם כמובן היה חם, טרי והריח נפלא.

הנקניקיות של מושבוצ

קדרת הבשר וההמבורגר של מושבוצ

ההמבורגר הוא הסיבה שבזכותה אני פה, אבל יש פה מנות מעניינות מכל חלקי הפרה. חוץ מההמבורגר בחרנו לטעום גם קדירה של בשר רגל המבושל כל הלילה ביין אדום וציר בקר עם פטריות וירקות שורש, על פריקה מבושלת בציר עגל וחווייג' (98 ₪). מנה שהייתה גם מיוחדת וגם טעימה ויכולה לעמוד כארוחה בפני עצמה.

ההמבורגר של מושבוצ עשוי מנתח הפאלדה – נתח אחורי שמן, שמנקים ממנו את כל הגידים (78 ₪). לא הרבה מקומות משתמשים בחלק הזה של הפרה. הזמנתי אותו עשוי מדיום עם טופינג של בייקון ויין הבית ליד. הטעם של בשר ההמבורגר חזק מאוד, אבל כנראה שזה נכון גם לשאר הנתחים של בשר שגדל בצורה הזאת, כמו בארגנטינה. המנה מוגשת עם פאפאס צ'יפס מתפוחי אדמה חתוכים גס, ומשתלבת בצורה מושלמת עם יין הבית. האכזבה היחידה שלי הייתה מלחמניית ההמבורגר, שהייתה הרבה פחות מוצלחת מלחם הבית. למה לא מגישים את ההמבורגר בפוקאצ'ה? חשבתי לעצמי.

מושבוצ - המבורגר משובח

החלק המתוק בסיפור

אבי המלצר המליץ לנו על כנאפה תפוחים, וברולה בננה שוקולד. הכנאפה עשוי מגבינת עזים כמו הקלאסי, בתוספת של פרוסות תפוחי עץ בסיידר וקינמון. תמיד אמרתי שכנאפה זה דבר גאוני, אבל תוספת התפוחים משדרגת אותו לרמה נוספת, ואני חושב שהמנה הזאת היא חובה לא פחות מהבשר במסעדה. הברולה מגיע עם בננה מקורמלת עליו, ומוס שוקולד ליד, וגם במנה הזאת הודנו לאבי על ההמלצה.הכנאפה של מושבוצ

לסיכום חווית מושבוצ

העובדה שלא נותנים הורמוני גדילה לפרות, קצת מייקרת את הבשר, אבל על איכות צריך לשלם, וזה אכן שווה כל שקל. הסיור בקצבייה ובשדות המרעה היו ממש חוויה טובה בשבילי, ואפשרו לי בעצם לראות שהבשר חי טוב, מיושן טוב, ולכן גם מספק טעם מצויין. מושבוצ היא הוכחה שאפשר לאהוב פרות ולהתייחס אליהן יפה גם בחייהן וגם אחרי שחיטתן, ובטוח שנחזור אליה.

שם: מושבוצ. כתובת: דליות 36, רמות. כשרות: לא כשר. שעות פעילות: א'-ד' 13:00 – 21:00, ה'-ש' 12:00 – 22:00.

ליצירת קשר ומידע נוסף מאיזי