איש ההמבורגרים חושב שצריך לשנות את שמם לבשר-זה-לא

ארקדי פורטנוי,

לפעמים אתה פוסע לתוך מסעדה עם חיוך בלב, בידיעה ששמעת מספיק מחמאות על המקום כדי לדעת שאתה הולך ליהנות. כך בדיוק הרגשתי בדקות הראשונות בהן התיישבתי בסניף בשרל'ה בכפר סבא. הגענו לאחר שעת הסרוויס הקשוח של שבת בצהריים, כשהמסעדה התרוקנה מעט וידעתי שזה משהו שעדיף להימנע ממנו, אבל לא ציפיתי לכדור שלג כל כך עוצמתי של תקלות.

סיגר קצבים, הפתיחה שאיכזבה

כנער אשדודי זכורה לי היטב פלטת המטוגנים הארורה, המנה האולטימטיבית במסעדות חוף בשנות ה-90. כל כך אהבנו את החריפות של הסיגרים המרוקאים התעשייתיים ההם עד שקיבלנו בהכנעה את הצרבת בכל פעם מחדש. ואז התבגרתי ופתאום טעמתי סיגרים ראויים, עמוסים בחלקי פנים או בשר עם נוזלים עסיסיים שהחום הוציא, בטעמים משוגעים. אם אתם מגיעים לבאר שבע למשל, אל תחמיצו את הסיגר המושלם של השף דרור שושן במסעדת קאפאסה. גם אחרי שנתיים הם לא עוזבים את זכרוני. ואז קיבלתי את מנת הסיגרים של בשרל'ה כפר סבא ותהיתי מה עבר לי בראש כשביצעתי את ההזמנה!? 3 יחידות סיגרים לצד צלוחית טחינה עם נגיעה של עמבה וטבילה של סחוג ירוק. טעמתי ונעלבתי.

סיגרים של בשרל'ה כפר סבא

סיגר מבצק חמים ופריך במילוי פירורי שאריות בשר טחון במינון מגוחך ובטעם אנמי לחלוטין. סבבה שהסניף הזה של בשרל'ה התמקם בכפר סבא והיקים כאן לא משוגעים על תבלינים, אבל או שתעשו סיגר בשר או שתעיפו את המנה הזו מהתפריט. קיבלנו 3 סיגרים של בצק מטוגן במילוי פירורים שלא היו עומדים בסטנדרט של אולם אירועים בכשרות בד"צ. לא ברור לי איך זה לא מבייש מסעדת בשר, ועוד לגבות על כך 52 ₪! שערוריה! 17.3 ₪ פר סיגר שהוא כולו בצק פריך ומכיל 10-20 ג' שאריות בשר טחון. אם לבשרל'ה יש אפס כבוד למנה הזו, אז אני מפציר בכם תמשיכו למנות אחרות בתפריט הראשונות. חלקן נראות לגמרי לא רע.

בשרל'ה כפר סבא - סיגרים

המבורגר ניו-יורק של בשרל'ה כפר סבא

בינתיים, השירות הלך והתדרדר מרגע לדוגלי ונדמה היה שמלצרית אחת דאגה לכל אורחי המסעדה בזמן ששאר עמיתיה היו עסוקים אי שם באזור הוצאת המנות. כמו דגיגים קטנים שמצאו חוף מבטחים אחרי סרוויס קשוח. בסוף נשברתי והלכתי לבקש שמישהו יגש אלינו, רק ככה הצלחנו לבצע הזמנה. אם תשאלו אותי מה חשוב בהמבורגר אשיב תמיד שזה מתחיל בבשר ונגמר בסיפור שמסביב. לכן כשמדובר במסעדת בשרים לא יכולתי שלא להסתקרן מהטעם. הרי גם אם הם יגישו המבורגר מקצוות אנטריקוט / אונטריב, ומה שיש להם כאן זה עדיין יכול להיות מתכון נהדר.  

המבורגר כשלון - בשרל'ה כפר סבא

במקום זאת ההמבורגר ניו-יורק של בשרל'ה כפר סבא (69 ₪) המשיך בקו של הסיגרים. בשר אפור שהתבשל ולא נצלה, ללא זכר למידת העשייה מידיום שביקשנו. היובש המאכזב הצטרף לטעם הפירורי של בשר שלא הופשר כראוי. נראה שבשר מצונן פשוט הונח על גבי הפלאנצ'ה וכדרכם של טבחים ממהרים, לחצו עליו פעם פעמיים על מנת שיצא מהר ככל הניתן. מינון מדויק של שומן טוב יכול היה לשמור על ההמבורגר אך בפועל קיבלנו קציצה עצובה. משם, כל התוספות שבעולם לא הספיקו כדי שאמשיך עם המנה. הייתי מונה עבורכם את המרכיבים בטופינג אך כל כך התביישתי עבור המסעדה שנדמה לי שעדיף שאעצור בזאת. בינתיים הקולה של הגברת לא ממש הגיעה, כנראה שבישלו אותה במקום כי לקח לה למעלה מחצי שעה למצוא את דרכה לשולחננו. בירת הוויינשטפן שלי הגיעה וקצת הרגיעה ועזרה לי להמתין לשיפוד הקצבים שהוזמן ונשמע טוב במיוחד, שהרי הוא מגיע עם מח עצם בצד.

בשרל'ה כפר סבא, המבורגר מאכזב

כמה כבר אפשר להתאכזב משיפוד קצבים?

שיפוד מושחם הגיע לשולחננו. בתיאוריה מדובר בנתחוני פילה ואנטריקוט על סייח מתכת (89 ₪), בפועל כל חתיכה הייתה מביכה. לרוב, הקצוות עמוסי הגידים הולכים לטחינה או ארוחות צוות. באנטריקוט ייתכנו גידים, בעיקר בצידיו. במסעדות בשר נוהגים להסיר אותם כדי להעניק ללקוח סטייק דוגמנות. הבעיה היא שגם בחלקי הפילה היו גידים, מה שמעיד על שימוש בנתחים צדדיים שלא באמת היו מגישים לכם במנה אמיתית. השיפוד צף ברוטב רימונים תעשייתי אך החלק המביך ביותר במנה הייתה חתיכת מח עצם שכנראה נועדה לציר, עם כמות של מח עצם של כפית בודדה בעוד שהעצם כולה מעוטרת בגידים ושומן שאף אחד לא חשב להסיר או לצלות כראוי. הגוש נראה כמו חיתוך אוסובוקו. כמובן שהטבח עשה כאן בשכל וכיסה את זה יפה יפה עם צ'ימיצ'ורי כדי להסתיר את הבושה, כשראיתי מה הולך פה לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. האם מדובר במסעדת בשרים או בשר'לא?

השיפוד שאיכזב - בשרל'ה כפר סבא

מה זו ערימת הפרודוקטים המביכים הללו שדוחפים במנה בעלות של 89 שקלים? האם קיבלנו את ההכנות שעשו לשבת כי מדובר ביום של משפחות? עד כדי כך לא חשוב למסעדה להפוך לקוח ללקוח קבוע? כנראה שלא – אסתדר עם מסעדות בשר אחרות.

מח עצם של בשרל'ה כפר סבא

סטייק אנטריקוט של בשרל'ה כפר סבא

כמובן שהאונטריב המעושן, שהיה הדבר הכי מעורר סקרנות בתפריט העיקריות נגמר בדיוק. לקחתי סטייק אנטריקוט (129 ₪), הרי כמה קשה ליפול גם איתו? חלק מהמנות בשולחננו היו גדולות ומשוישות כראוי לאנטריקוטים פר אקסלנס אך כמובן שגם הפעם קיבלתי נתח שהוא ספק אנטריקוט בהגדרה האירופאית של אנטריקוט, מאזור הצוואר. רזה ולא משויש וללא פס שומן. שאלתי את המלצרית, "איך זה שהאנטריקוט שלי שונה ב-180 מעלות ממנות חבריי?", היא הבטיחה לקרוא לאחמ"ש (היא חדשה אני מבין). אמרה, נעלמה ושכחה. אכלתי מהאנטריקוט הזה. לא רע, מזל שקשה להרוס אנטריקוט.

סטייק אנטריקוט של בשרל'ה כפר סבא

מספר פעמים הזכרתי למלצרים שהתוספת לא הגיעה. 2 דקות אחר אחרי שסיימתי את המנה, הגיעה התוספת שכללה 2 קלחי תפוחי אדמה מדורה ובטטה שקורמלה בעצמה. חבל שזה הגיע אחרי האוכל, לקחתי ביס והיא נותרה לעמוד גלמודה כי כולם כבר סיימו את הארוחה.

אקורד סיום מר

שוב עבר זמן רב מידי בהמתיננו למלצר או מלצרית או משהו, כבר התפשרנו להסתפק רק באספרסו קטן. קיבלתי כוס מלאה עד הסוף במים דלוחים עם ארומות של אספרסו, לא נורא, למזלי נגמרה הארוחה. פגשתי את מנהל המסעדה שדווקא היה נחמד, אבל הראש שלו היה טרוד מידי, הוא רשם את הטלפון שלי והבטיח לתקן את החוויה. לסניף בשרל'ה כפר סבא קרוב לוודאי שלא אשוב כבר, אני רק מקווה שהוא יציף את ערימת התקלות שהיו פה בישיבת הבריף הבאה. בחשבון ניקו את החיוב על האספרסו אך איכשהו קפצה לה תוספת צ'יפס שרק אחר כך הוסרה.

בשרל'ה כפר סבא, סטייק מבפנים

אז מה עושים עם בשרל'ה?

הלוואי שיקראו את השורות הללו בלי כעס. שיחשבו פעמיים על הפרודוקטים שמגישים ללקוחות ויהדקו את נהלי השירות במסעדה. במהלך השיחה עם המנהל הוא השיב לי שהוא מעיף 150 המבורגרים כאלו במשמרת – אני בטוח שזה נכון, אבל זה לא בדיוק אומר שזה מוצר כל כך טוב.  תקפידו, בבקשה תקפידו על המנות שיוצאות לשולחן הלקוחות שלכם. כי מה שהיה פה זה לא מרתיח, או בלתי נסלח אלא פשוט מבייש, בכל זאת,  מדובר בארוחה בשווי 356 ₪. לא ביקשנו ליהנות כמו בהדסון – אבל אפשר להגיש מנות מוקפדות בלי לזלזל ובלי להקים מנות משאריות.

אסיים בשורה שפתחתי – יש המון קולות מפרגנים לרשת בשרל'ה בקרב חברי קהילת המבורגר ישראל. בין אם מדובר בנפילה נקודתית, יום חופש של השף או סניף שקצת איבד את הדרך – הרבה יותר קל לסגור את הכתבה ולשכוח. הרבה יותר יעיל להתייחס לנקודות שהצפתי ולטפל כראוי.

*** המסעדה נסגרה ***