מתכון לחוויה – טל, דבורה והבנות משתפים איך הופכים המבורגר לפעילות משפחתית

טל ודבורה - כתבים אורחים,

כשטל ודבורה, זוג הורים לארבע ילדות, רוצים לערוך ארוחת שישי בלי יותר מידי טרחה, הם שולפים מהשרוול את ארוחת ההמבורגרים. "מדובר בארוחה שפשוט מאוד לארגן והילדות פשוט משוגעות על זה", מספר טל, אב מאושר לארבעת הבנות. "הבנות משתתפות בכל שלבי הארוחה, החל מעריכת השולחן, חיתוך הירקות, הכנת התערובת של ההמבורגרים ועד להרכבת ההמבורגר שלהן, לפי טעמן".

איך נולד הרעיון של המבורגר כפעילות משפחתית?

"נהגנו להכין בבית מנה צרפתית שנקראת Steak haché (סטייק קצוץ), שזה דומה מאוד להמבורגר, בהתחלה חשבנו להוסיף לחמניות, לאט לאט התחלנו להביא תוספות לבקשת הילדות, עד שזה הפך לארוחה שהיא גם הפעלה" נזכר טל בחיבה בשורשיו של המנהג הביתי.
המבורגר כפעילות משפחתית - הילדים משתתפים

זה משהו ספונטני שעושים כאין כוח לבשל?

"רוב ארוחות השישי שלנו תלויות במה שדבורה רואה אצל הקצב, אם יש דג טרי שתופס את עיניה, אז תהיה ארוחת דגים, אם יש נתח אדום שמעורר אצלה השראה למנה כלשהי, אז זה מה שנאכל. ארוחת המבורגר לרוב תקרה אם יש נתח מתאים במעדניה, אבל לפעמים הבנות הן אלו שמבקשות".

אז איך עושים ארוחת המבורגרים?

"קודם כל משתפים את הבנות בהכנות, לפעמים יכול להיות יותר פשוט להכין הכל לבד, אבל זו חוויה בשביל הבנות, אז כדאי לתת להן תפקיד. הבנות עורכות את השולחן, חותכות את הירקות, כל התוספות יהיו במרכז השולחן, כי הכיף טמון בהרכבה, כל אחת מרכיבה את ההמבורגר שהיא אוהבת, הבנות יצירתיות והתוספות הן בעצם קישוטים. אנחנו גם נותנים להן ללוש את תערובת הבשר".המבורגר כפעילות משפחתית - תענוג לילדים

איזה נתח בוחרים לארוחה?

"מה שאוהבים אצל הקצב, אנחנו דואגים לקנות בשר בקר טרי ולא מיושן, ככה ניתן להקפיא את חלקו לארוחה הבאה, הקציצה נעשית ממתכון פשוט עם ביצה, בצל, תבלינים וירוקים, בפעם האחרונה דבורה הוסיפה קצת קישוא חתוך דק לקציצה, הטעם לא הורגש, אבל ההמבורגר היה עסיסי מאוד".

אילו תוספות אתם מכינים?

אנחנו תמיד מכינים מספר סלטים ודואגים לשים על השולחן צלוחיות עם חסה, פטרוזיליה, כוסברה, בצל ירוק, עגבניות, בצל סגול, צנון חתוך דק, פלפלים חריפים ופטריות מוקפצות. יהיו על השולחן מספר גבינות כמו גאודה, פרמזן, מוצרלה, אבל גם גבינות פשוטות כמו עמק וטל העמק, יצא לנו לשים גם גבינות כחולות וקממבר. נשים קטשופ וחרדל קנויים, אבל מיונז ומיונז-שום אנחנו מכינים בבית, אנחנו מכינים גם קונפיטורת בצל".הילדים מקשטים את ההמבורגר

אוכלים משהו מלבד המבורגרים?

"בדרך כלל אנחנו מכינים צ'יפס, אבל בפעם האחרונה דבורה אלתרה רצועות תפו"א מוקפצות בחמאה ופטרוזיליה".המבורגרים כפעילות לכל המשפחה!

וכשיושבים לשולחן?

"הבנות יושבות לשולחן, אני קולה את הלחמניות בטוסטר אובן, כל ילדה מקבלת לחמנייה ומתחילה לקשט אותה עם הרטבים והתוספות, שזה השלב היצירתי. כששתי בנות כבר מקשטות לחמנייה, דבורה מתחילה לצלות את ההמבורגרים, כל בת מקבלת קציצה על הלחמנייה, מסיימת את ההרכבה ומתחילה לאכול".