פרישמן 81 בורגר בוטיק – אלעד נסע עד למושב קלחים וחזר שבע ומרוצה

אלעד גור-אריה,

טיול ואוכל הם שני דברים שמשתלבים יפה יחד ואם שניהם מוצלחים, הרי שהתמזל מזלך. אין כמו נסיעה לא קצרה כדי להגיע למקום שבו אתה משביע את רעבונך, נהנה ממנו ומסכם עם עצמך לבוא לשם שוב. הפעם למקום קוראים פרישמן 81.

לא משנה אם צפונה, דרומה, או מזרחה (כי אם אני אסע מערבה אני אצלול לים התיכון), העיקר שגם נראה דרך וגם נגיע למקום שהאוכל בו מצדיק את הנסיעה. יכולים להעלות מקום כזה בזיכרונכם? יופי! כנסו לאוטו וסעו לשם. היה זה יום קיץ, מאלו שלפני גל החום הנוראי שפקד אותנו באוגוסט. כבר כמה זמן שבסביבת חובבי ההמבורגרים היה באזזז סביב מקום שנקרא פרישמן 81. הבעיה היא שמרביתנו לא אוחזים ברכב, והמקום נמצא כ-90 ק"מ מדרום לתל אביב-יפו (שם מלא, זוכרים?), במושב קלחים (בין מחלף בית קמה החדש לנתיבות). החלטתי להרים את הכפפה, בתור 'אוחז ברכב' ולנסוע לשם ערב אחד, על מנת לראות במה מדובר.נקניקיות עוף מטוגנות של פרישמן 81

פרישמן 81 – נעים להכיר

המקום נמצא בתוך המושב, לא בכניסה (כמו מסעדות רבות אחרות) וצריך ללכת לפי הוראות ה-GPS, שכן הוא מביא אתכם ב-ד-י-ו-ק למקום. בתוך מגרש עפר שסביבו האנגרים של חנויות מפעל עומד מבנה, עם מרפסת עץ, שמזכיר את משאיות האוכל של ארצות הברית (דלת תריס שמתרוממת כלפי מעלה). נחמד ושונה ממסעדות אחרות שביקרתי בהן. מה שיותר הפתיע אותי, ולטובה, זה הניקיון של המקום. הטבח/שף היה לבוש קומפלט כמו טבח (כיסוי ראש, חולצת שף, סינר) ופירור לא נראה על משטחי העבודה. סביב השולחנות ישבו שתי משפחות ובלסו להנאתן מנות המבורגר, מה שאומר שהמטבח סיים כרגע הכנה של כמה וכמה מנות, אבל מיד לאחר מכן הבריק את משטחי העבודה. אהבתי! מבט קצר בתפריט מראה שעיקר המנות מושתות על ההמבורגר (כבר זכו אצלי לנקודה), אבל יש גם מנות קלות יותר למי שמחפש משהו קל יותר. עקב מגבלות כשרות אין במקום בייקון וגבינה (אתכם הסליחה, שומרי הלא-כשרות) אבל התוספות שכן יש מפצות לרובנו על החסר, גם אם מדובר בכמות תוספות קטנה, יחסית.פלטת מיקס מטוגנים של פרישמן 81

הירקות, לפי השף במקום, מובאים ישירות מחקלאי האזור ולא ממפיצים סיטונאיים. הירקות במקרר הירקות נראו טריים מאוד ונוצצים ואני מניח שכולנו מרוויחים מכך. המקום מרוויח אספקה טרייה ומידית, החקלאים מתפרנסים מבלי להיות תלויים בשרשרת הפצה חמדנית ואנחנו נהנים מפרודוקטים שלא עלו ביוקר. כולם מרוויחים!

ומשסיימתי לתת רקע, גם ישבתי ואכלתי…

הזמנתי לי 'פרישבורגר' 200 גרם, מדיום וול, בלי חסה ועגבנייה עם תוספת של חזה אווז. להפתעתי השף הוציא בשר מהמקרר ו… שקל אותו! "שיהיה לך ב-ד-י-ו-ק 200 גרם, ולא גרם פחות", אמר תוך כדי השקילה. הבשר הונח כלאחר כבוד על הפלנצ'ה (נקודת זכות שנייה). המקום דוגל בקציצה עבה ועסיסית, וזה מבחן לא קל לגריל-מן, שצריך לשלוט בטמפרטורה על מנת לקבל צריבה הגונה מבחוץ ועסיסיות ורדרדה מבפנים. תהיתי כיצד יתמודד עם ההזמנה שלי, כשאלו שהזמינו אחרי הזמינו את הקציצה של ה-500 גרם, וביקשו את שלהם גם מדיום-וול. כמה נחמד שאלו השאלות הקיומיות שהעסיקו אותי באותו ערב, ולא שאלות שברומו של עולם.

הבורגר 200 גרם של פרישמן 81

לשולחן הוגש מגש עם מנה מסודרת לתפארת, אבל סדר לא בהכרח מעיד על איכות מנה. או שכן? הביס הראשון הוכיח שכן. מנה יפה, יציבה, עם לחמנייה שעברה קלייה קלה על הפלנצ'ה ונאטמה כראוי. לצד המנה הוגש צ'יפס טעים וגם נקניקיות מטוגנות טעימות, שירדו טוב עם שלוקים של כוס 'הייניקן' קרה. ביקשתי מדיום-וול וקיבלתי פס ורדרד באמצע המנה. לו היה זה ערב של משחקי 'ליגת האלופות', המקום היה הומה אדם שיושב מול מסך ענק ורואה את המשחק/ים, כשלצדם כוס בירה קרה ומנת המבורגר הגונה, שהופכים את הערב למהנה ביותר עם החבר'ה. מי צריך פיצוחים?
ציון – 9/10 – מוריד ניקוד רק על חוסר המעוף הקליל בתוספות. אפשר ליזום קצת תוספת לתוספת.

בורגר 200 גרם עם בצל מטוגן של פרישמן 81

לסיכום דבר

אני תמיד שמח לראות שגם ישובים שמרוחקים מהמרכז הסואן רוצים ואוהבים להציע אפשרויות אכילה שמצדיקים את ההגעה לשם, בין אם במיוחד לצורך האכילה או כחלק מטיול באזור. מבחינתי, שתי הסיבות מוצדקות וטובות לכולם. צאו, טיילו, אכלו, שתו ותיהנו מכל מה שיש לארץ שלנו להציע. בהזדמנות הראשונה שלי באזור חבל לכיש, אני בטוח אעצור שוב במסעדת 'פרישמן 81' למלא את הבטן!

*** המסעדה נסגרה ***