אור שוחט יוצא למרתון המבורגרים, ברלין 2020

אור שוחט,

מאז שראיתי את מפת ההמבורגרים המפורסמת של ברלין, אני מתכנן טיול המבורגרים בעיר שחוברה לה יחדיו. כל פעם הוספתי עוד נקודה למסלול – עוד שמועה על הבורגרמייסטר המפורסם, עוד המלצה בקהילה, או מחבר לעבודה, עד שהגעתי להחלטה שזהו. הצטברו לי שם יותר מדי מקומות שאני רוצה לאכול בהם. תכננתי מסלולים אופטימליים לפי ימי טיול, והזמנתי טיסה.

אני אוהב לטוס מיום חמישי אחה"צ עד ראשון בבוקר. כך אני יוצא מוקדם מהעבודה בחמישי ומגיע בראשון לעבודה ישר מהטיסה, ולא צריך לקחת בכלל ימי חופש. נחתתי בברלין ביום חמישי בשעה 20:30. לא היה תור בביקורת הדרכונים, ובזכות העובדה שאני טס רק עם תיק גב קטן – בשעה 21:30 כבר הייתי בהמבורגרייה הראשונה במסלול, ואחד המקומות ששמעתי עליו הכי הרבה המלצות, The Bird.

ההמבורגר השמנמן של The Bird

כשנכנסתי למקום הרגשתי משהו שהכניס אותי לאווירה של ברלין. הכל היה עשוי מעץ והמון אנשים מילאו את כל השולחנות. התיישבתי על הבר ועיינתי בתפריט. מתוך 16 סוגים של המבורגרים עם שילובים שונים של טופינג, החלטתי פשוט להזמין את The Rock, האחרון והיקר ביותר (15 €). המבורגר שמנמן עם דאבל גבינה שוויצרית, בייקון, חלפניו טרי וסלסה ורדה. הגיע גם עם צ'יפס שמן שהיה מושלם לדעתי. הבשר עצמו היה ורוד מבפנים וקצוץ גס כמו שצריך, יחס נכון של לחמניה קטנה וקציצה שמנה, אבל מה שיגרום לי לזכור את ההמבורגר הזה, הוא הפיצוץ של טעמי הסלסה, והגבינה המסריחה בקטע כל כך טוב. גם זה שהחלפיניו היו טריים הוסיף ריענון כייפי.

the rock  של the bird ברלין

ידעתי שיש לי להספיק הרבה המבורגרים ומעט זמן, אז יצאתי בריצה ישר למקום הבא במסלול, אבל לצערי איחרתי ב-7 דקות את הסגירה. בתקווה שזה לא יקשה עלי לעמוד ביעדים, הלכתי לישון בהוסטל שהוזמן במיוחד לפי המיקום שלו באיזור עם הריכוז הכי גבוה של המבורגריות (וגם לפי זה שהיה זול – 14 € ללילה).

קמתי ביום שישי בבוקר, ולצערי כל ההמבורגריות נפתחות רק ב-11 או 12 בצהריים. הייתי רוצה להתחיל את מסלול ההמבורגרים כבר ב-7:00, אבל כנראה שאין לכך מספיק ביקוש. בכל זאת הייתי צריך לאכול משהו בבוקר, אז נכנסתי לסופר כדי לקנות מילקי בזול. לא מצאתי, אבל כן היה מעדן דומה שהיה גדול יותר, טעים יותר וזול יותר (0.25 €). קניתי גם פרצל ונקניק, כי אני בכל זאת בגרמניה. משם הסתובבתי בעיר, אכלתי דונאטס ועוגת גבינה מפורסמת שהמליצו לי גם עליה, וחיכיתי שההמבורגר הראשון יפתח.

ההמבורגר האסיאתי של Shiso Burger

הגעתי למסעדה היפנית הקטנטנה ברגע שהיא נפתחה, והתיישבתי. כמה דקות אחרי זה כבר היה תור של אנשים שחיכו לשולחן. ידעתי שיש לי יום ארוך מבחינת המבורגרים, אז החלטתי לוותר על הצ'יפס, והזמנתי את ה-Chili lemon wagyu cheese burger (כ-12 €). הבשר היה טוב, אבל קטן מדי, עשוי מדי, ופחות התאים להמבורגר. הרוטב היה מדהים ומרענן.

Shiso Burger ברלין
ההמבורגר הקטן הזה אפילו לא דגדג לי את הבטן, והמשכתי ישר להמבורגר הבא: Five Guys. בדרך עצרתי גם לאכול קארי וורשט מפורסמת ב-Konnopke's Imbiss.

ההמבורגר והשייק של Five Guys

חלק מהאנשים אמרו לי שזה סתם רשת כמו מקדונלדס, אבל היו גם כאלה שאמרו שכל אחד חייב לטעום את ההמבורגר שלהם פעם בחיים, וגם שיש להם מילקשייקים טובים. ספרתי יותר מחמישה בחורים שעובדים שם, והזמנתי מהקופאי דאבל בייקון צ'יזבורגר ומילקשייק וניל בייקון (כ-12 €). הקציצה באמת הייתה דקה, אבל קצת יותר טובה ממקדונלדס. המילקשייק לעומת זאת היה גאוני!!! וניל סמיך עם פצפוצי בייקון קריספי ומתקתק. זה היה כמו פצפוצי שוקולד, רק בייקון! הייתי טס לברלין שוב רק בשביל השייק הזה.


ההמבורגר הבא במסלול הוא אולי המפורסם ביותר: Burgermeister

ההמבורגר המפורסם של Burgermeister

השמעות אומרות שהמקום הזה היה שירותים ציבוריים בעבר. הגעתי וראיתי את התור מרחוק, אבל אמרו לי שזה עובר מהר. הזמנתי Meister aller Klassen, דאבל בורגר עם חלפיניו, צ'דר, צ'ילי ובייקון (7.5 €). הבשר לא היה משהו מיוחד, אבל הפיצוץ של טעמי הצ'דר והרוטב, פלוס הקסם של הבייקון והלחמניה הרכה מבפנים וחרוכה באופן קריספי על שטח הפנים שלה, מביאים את המכלול למשהו ששווה להגיע אליו במיוחד. פשוט חוויה.

Burgermeister ברלין
קדימה בלי לבזבז זמן להמבורגר הבא: BURGERAMT

ההמבורגר המלא בטעמים של BURGERAMT

הגעתי לדוכן הקטן והזמנתי Chili cheeseburger (כ-6 €). בנוסף לצ'דר והצ'ילי הורגשו פה גם טעמי מנגו וגוואקמולי. הבשר לא הרגיש איכותי באופן מיוחד, אבל גם פה הרוטב מעלה את הרמה הכללית של ההמבורגר.

BURGERAMT ברליןבשלב הזה הייתי כבר לא רעב, וחשבתי לחזור להוסטל ולעשות הפסקה. התחלתי ללכת ברגל ואז עברתי ליד דוכן ששמעתי מישהו אומר עליו שזה ההמבורגר הכי טוב בברלין: Tommi's Burger Joint. הסתכלתי על הבטן שלי, הסתכלתי על ההמבורגריה, הסתכלתי שוב על הבטן שלי, ושוב על דוכן ההמבורגרים, ואמרתי פאק איט. אני פה בשביל מטרה מאד מסוימת.

ההמבורגר האיכותי של Tommi's Burger Joint

במקום היה שלט שאומר "A burger without cheese is like hug without a squeeze", אז הזמנתי את הצ'יזבורגר (כ-7 €). ביס מהבשר חשף את הצבע הורוד המדהים שלו בפנים, ושמחתי על מזלי שיש לי בטן כזאת שמקבלת תמיד הכל בשמחה. זה הבשר הכי טוב שאכלתי בברלין.

Tommi's Burger Joint
כל היום הייתי במירוץ מהמבורגר להמבורגר, ועכשיו באמת הגיע הזמן לישון ולצבור כוחות ומקום להמבורגרים של מחר. בבוקר ידעתי ששוב אצטרך להעביר את הזמן עד הצהריים שההמבורגר הראשון נפתח, והחלטתי לשכור אופניים. אכלתי פיצה דונאטס של דאנקין לארוחת בוקר, ויצאתי לרכב לאיזה אגם במרחק של כ-15 ק"מ כדי להוציא קצת אנרגיה. הקפדתי לחזור למסלול מירוץ ההמבורגרים שלי בשעה שהמסעדות נפתחות. הגעתי למסעדה שמישהי מהעבודה שלי סיפרה שהיא טסה פעם לברלין במיוחד בשבילה: Tony Roma's. כאן התלבטתי בין ההמבורגר לבין צלעות החזיר המפורסמות, והחלטתי ללכת על הצלעות, שהיו כל כך טעימות ורכות, שאפשר היה להפריד כל אחת מהן ביד אחת מהשדרה. הבשר פשוט החליק מהן. את ההמבורגר של טוני אטעם בפעם הבאה. משם עברתי ל(Burger Jam (curry box לא לפני שאכלתי מרק גולש מעולה בדוכן מרקים מפורסם בשם Hot Dog Soup.

ההמבורגר העממי של Burger Jam

הזמנתי Angus BBQ bacon burger (כ- 6 €). כאן ההמבורגר נראה יפה, והבייקון באמת היה קסום, אבל הבשר קצת איכזב.

 Burger Jam ברלין

עברתי במתחם של משאיות אוכל (בעיקר משאיות אוכל של נקניקים), ועכשיו גם בגלל הצלעות והגולש החלטתי לנוח קצת בהוסטל, ואח"כ להמשיך עם כוחות מחודשים למקום שאמרו לי שאני חייב ללכת אליו – Lily Burger.

ההמבורגר הפסיכי של Lily Burger

הדוכן נראה כמו שתמיד תיארתי מקומות בברלין – מלא גריפיטי מגניב על כל הקירות והתקרה. הזמנתי את ה-FBI burger (כ- 15 €), ולא הייתי מוכן למה שעמדתי לקבל. ההמבורגר 250 גרם של בשר הגיע כמגדל על סוג של קולב מתכת, בין שתי טבעות בצל ענקיות ולחמניות שמנות, עם מלפפון חמוץ מעל, ומלא גבינה נוטפת. פשוט יצירת אומנות. ואני עוד לקחתי את המנה הרגילה, ולא את המנה שנקראת "המפלצת". התחלתי לאכול את זה מהשיפוד בעזרת סכין ומזלג, וכשזה נהיה פחות מפצלתי הוצאתי אותו מהשיפוד ואכלתי עם הידיים. הבשר היה נחמד, אבל היה כל כך כיף לאכול את השילוב שלו עם טבעות הבצל המטוגנות והגבינה, וגם הבירה השתלבה באופן מושלם בין ביס לביס.

Lily Burger ברלין
החלטתי שאני אוכל רק עוד המבורגר אחד בטיול הזה, ושהוא יהיה ב-BBI – Berlin Burger International

ההמבורגר מלא הירקות של Berlin Burger International

הגעתי לדוכן אחד הקטנים שראיתי, והזמנתי את הצ'יזבורגר ישר מהעמדה של הגרילמן (כ-6 €). היה נחמד לראות איך הוא מכין את כל ההמבורגרים מול העיניים, ואיך הגבינה נמסה על הקציצה בזמן שהיא על הגריל. ההמבורגר הזה הגיע בלחמניה גדולה ומלא ירקות וקטשופ. הקציצה הייתה 190 גרם, אבל בצורה רחבה ודקה. בגלל החוסר בעובי, הבשר נעשה יותר מדי. היו גם יותר מדי ירקות, וזה קצת הרגיש כמו לאכול סלט המבורגר. גם קטשופ הורגש בנדיבות יתרה. הלחמניה הייתה טובה דווקא. עכשיו אפשר ללכת לישון שבע ולהתכונן לטיסה חזרה.

Berlin Burger International

לסיכום

יש עוד הרבה המבורגרים בברלין שהשארתי לטיולים הבאים, אבל אני גם יודע לאיזה מקומות אני רוצה לחזור שוב. הבשר בברלין לא ברמה של הבשר בארץ (חוץ מטומיז בורגר ג'וינט אולי), אבל הבייקון כאן קסום, הרטבים מפוצצים בטעמים שכמוהם נדיר למצוא בישראל, ויש כאן מגוון מאוד רחב של המבורגרים בכל הרמות. היה לי טיול המבורגרים מאוד אינטנסיבי, שאולי לא מתאים לכל אחד, אבל אני נהניתי מכל רגע, ואני לא מצטער על שום דבר שהכנסתי לפה.