ההמבורגר הנסתר שאתם חייבים לטעום בטיול הבא שלכם בניו יורק

אלעד גור-אריה,

במשך שבוע ימים אלעד בילה בוושינגטון ובניו יורק. נסיעת עסקים עם תוספת של שלושה ימי חופשה, ובכל זאת, את ההמבורגר הראשון והאחרון בנסיעה זו הוא אכל בערב האחרון בניו יורק, במקום שנקרא Island Burgers & Shakes. האם דווקא במקום הקטן והנסתר הזה מתחבא ההמבורגר שעשה לו את הטיול?

Island Burger & Shakes, מקור: יח"צ

עד שהגעתי לאכול המבורגר, יצאה לי הנשמה

כנס מטעם העבודה בוושינגטון. חמישה ימים של התרוצצות אין-סוף, חנוט בבגדי שרד (חולצה מכופתרת, מכנסי חאקי מגוהצים, לעיתים גם חליפה ועניבה) וניזון מאוכל של בית המלון (גורמה להמונים. נראה טוב, טעם של קייטרינג לואו-טק) ואוגר שעות עייפות. הידיעה שאחרי הכנס מחכה לי חופש קצר בדמות שלושה ימים בניו יורק עם ק', המלווה הכמעט-קבוע (ואחד החברים הכי קרובים), נתנה לי את הכוח להמשיך. הגעתי לניו יורק בשעת ערב מוקדמת, מותש מהנסיעה מ'קנדי' למנהטן (שכחתי מה זה 'שעת השיא' בניו יורק). במלון התלבטנו מה לאכול, אבל היה ברור לנו שמתישהו, בין ה'הגעתי' ל'זוהי קריאה אחרונה לנוסעי אל על בטיסה 008', נאכל המבורגר. ק' הודיע מראש שזה יהיה במקום שנקרא Island Burger, שנמצא לא רחוק מהמלון, בשדרה התשיעית.

Island Burger & Shakes, מקור: יח"צ

הו, כל כך השתוקקתי להמבורגר טוב. והמבחר בניו יורק כל כך ענקי, שהעיניים שלך ובלוטות הטעם לא מפסיקות לרצות לטעום הכל. אני לא יודע מה יש יותר בניו יורק – עומסי תנועה, אנשים או מסעדות. לדעתי זה ויכוח שלעולם לא נפתור. בסופו של דבר, בערב האחרון לפני החזרה לארץ, הזדמן לנו להגיע למקום יחד עם ל' ו-מ', שבמקרה היו בניו יורק גם. לא ידעתי למה לצפות, גם לא ממש טרחתי לחקור את המקום טרם הגעתי. מה שיהיה, יהיה.

Island Burgers & Shakes – מה, זה הכל?

הגענו למקום וציפיתי ל… נו, אתם יודעים, מסעדה. אז זהו, שבערך כן. מקום צר, הקופה/דלפק מלצרים היא מעין גומחה כזו, וכמה שולחנות בודדים בפנים, זה הכל. זה אפילו לא מזכיר דיינר אמריקאי טיפוסי. זה יותר מקום של 'רק מי שמכיר יודע למצוא את זה'. Island Burgers & Shakes היא מיני-רשת של שתי מסעדות, מסתבר. האחת באפר-ווסט-סייד, ואחת בשדרה התשיעית, בשכונת Hell's Kitchen. התפריט די בסיסי ומורכב ברובו על טהרת ההמבורגר. מהרכבת מנה על פי רצונך, ועד מנות בילט-אין של המקום. הכל נראה מפתה, הכל נראה טעים. המחיר אחיד לכל הארוחות – 17.95$ לארוחה הכוללת צ'יפס.

המבורגר בניו יורק - Island Burger & Shakes

התלבטנו מה לקחת, ובסוף הלכנו על המבורגר צמחוני, המורכב מפטריית פורטבלו (ל' הוא צמחוני). מ' בחר ב-The People's Choice – מגיע עם גבינה שוויצרית (מ' החליף לצ'דר, כבר נקודת זכות לטעמי), בצל ופטריות. ק' הזמין דווקא מהתפריט הישן, את מנת ה-Derbi, שעד שהצלחתי להבין שזה מהתפריט הישן, המלצר כבר לקח את התפריטים. בדיקה מהירה גילתה שמדובר בהמבורגר שמגיע עם גבינה כחולה, בייקון וסלייסים של אבוקדו. אני בחרתי במנה שנקראת Bourbon Street – מנה שמכילה בייקון, מיונז בסגנון Bayo, גבינת Jack ובצלים מאודים. המקום דואג לשאול מה מידת העשייה ואם יש תוספות מה-Base (עגבניה/חסה/חמוצים/בצל) שרוצים יותר, פחות או בכלל לא. אני כמובן העפתי מהמנה את העגבנייה והחסה. ק' בחר במידת עשיה מדיום, אני מדיום-וול ו-מ' בחר בוול-דאן. לפחות הוא בחר צ'דר, זה מאזן. ישבנו וחיכינו.

וואו, פשוט וואו!

חז"ל אמרו פעם: "הטעים לו, וישתוק". אני אומר "הטעים לו, ויצלם, ויאמר וואו, ויכתוב". היה שווה את ה'לחכות' קצת, שכן כל המנות יצאו יחד, חמות ולוהטות מהמטבח. המנות יפות למראה, נדיבות בגודלן (כיאה למסעדות בארצות הברית) ומשדרות 'תן לי ביס'. ל' אכל את שלו בשקיקה, אבל בכל זאת, מדובר בכריך. עם כל החיבה שלי לפטריית פורטבלו, המבורגר זה לא. מצד שני, זה השביע את ל' והיה לו טעים מאוד. אז אם אתם שם עם חבר/ה צמחוני/ת, המנה הזו היא פתרון מעולה. מ' קיבל את ה… וול-דאן שלו, וראו איזה פלא, חוסל ללא היסוסים. אני מעריך אנשים שיודעים להתמודד עם קציצת וול-דאן. זה לא פשוט. אולי הם אלו שמעל כולם, ואנחנו לא? אולי באמת כדאי שאנסה פעם מידת עשיה שכזו. אעדכן לאחר שניסיתי.

צ'יזוברגר של Island Burger & Shakes

ק' שלק את המנה שלו בכמה ביסים. ממה שהספקתי להבין, הייתה גבינה כחולה, ויותר מזה ק' לא צריך, אבל תחקור קצר של ק' העלה שהשילוב של גבינה כחולה ואבוקדו הלך נהדר עם הקציצה השמנמנה. יחד עם זאת, הוא אמר שבלחמניית המבורגר רגילה, זה יכול היה להיות מוצלח יותר, מאשר לחמניית Sourdough.

המבורגר דרבי של Island Burger & Shakes

ועכשיו למנה שלי. בואו נתחיל עם זה, שהיא היחידה שהוגשה לא בתוך לחמניה, אלא בין שתי פרוסות לחם קלוי. התחלתי לראות בעיני רוחי את מדד 'לכלוך האצבעות' מטפס אל על בסקאלה. רמת צ'יזיות נהדרת, ושתי פרוסות בייקון גדולות. מה יכול להיות רע? חפנתי את הדבר הזה בין שתי הידיים ונתתי את הביס הראשון. הו, וואו! פשוט וואו! קציצה שמנמנה, עסיסית, עם תיבול מינימלי ביותר ורמת שומן גבוהה יחסית (טוב שלקחתי מדיום-וול). הגבינה, הבייקון והבצל השתלבו נהדר עם המיונז ופשוט הפכו לחגיגה נהדרת וטעימה. לשום מרכיב במנה לא היה טעם שהאפיל על המרכיבים האחרים, הכל היה הרמוני וטעים. חוסל, ולא נודע כי בא אל קרבו.

צ'יזוברגר מומלץ בניו יורק Island Burger & Shakes

גם בגזרת התוספות נרשמה הצלחה. הצ'ילי-צ'יפס שלהם מ-ו-ש-ל-ם! רק אותו הייתי מחסל כמנה בנפרד, ולא כתוספת. צ'יפס הבטטה שליווה את המנה של ק' גם היה מוצלח ביותר, מתקתק וקריספי.

אז אם אתם בניו יורק, ובא לכם המבורגר

גשו לאחת ממסעדות Island Burgers & Shakes, מבטיח לכם שלא תתאכזבו. המחיר שווה, המבחר שווה, הטעם שווה. נכון שהמבורגר בניו יורק זה כמו חומוס בישראל, כל אחד יגיד שהוא מכיר את הטוב ביותר. אני ניסיתי אחד, כרגע, ויצאתי מאוד מרוצה. נסו אתם ועדכנו גם. אשמח לשמוע.

שם: Island Burgers & Shakes. כתובת: השד' התשיעית 766 (בין רח' 51 ו-52), ניו יורק. כשרות: לא כשר. שעות פעילות: א'-ה' 12:00-22:00' ו'-ש': 12:00-23:00