סיפור על סופ"ש פרוע של אור שוחט בקופנהגן שהופך לשירות למען הקהילה

אור שוחט,

כבר כמה שנים שהחבר הסקנדינבי שלי חופר לי על ההמבורגרים של Halifax בקופנהגן, לטענתו ולטענת דנים נוספים הוא ההמבורגר הטוב בעולם. החלטתי שהגיע הזמן לברר את העניין, לפגוש את החבר לנופש של סוף שבוע, ולטעום את ההמבורגר המדובר. איכשהו יצא שהחופשה שלי הפכה למסע צייד המבורגרים בקופנהגן המתפתחת קולינרית.

קבענו שנאכל ב-Halifax בשישי בערב, אבל היינו צריכים להחליט גם מה לאכול בצהריים. בירור קצר בהוסטל הוליד את השםl. השם היה מוכר לחבר שלי עוד מהמלצות קודמות, ונראה לנו בסדר לאכול המבורגר קטן לצהריים, והמבורגר גדול בערב.

Gasoline Grill קופנהגן - מומלץ!

ההמבורגרים הפשוטים של Gasoline Grill

הגענו למקום שנראה כמו חתוליה ממוצעת בתחנת דלק, רק שהרבה אנשים עמדו בתור. Gasoline Grill התפרסם כמקום שבו השף של מסעדת "נומה" נוהג לאכול. באופן כללי, כל מסעדה שרוצה להתפרסם בדנמרק, דוחפת איכשהו את השם "נומה" (כך גם יצא ששילמנו מחיר מופקע על טאקו פשוט במסעדה מקסיקנית, רק בגלל שהשפית עבדה תקופה בנומה). במקום אפשר לבחור בין 4 סוגי המבורגרים: צ'יזבורגר, באטרבורגר, אוריג'ינל או צמחוני, כולם במחיר של 75 קרונר (כ-40 ₪). הזמנו את ההמבורגר חמאה וחיכינו ליד החלון כמו במק דרייב קלאסי. תוך דקות ספורות קיבלנו שקית נייר שבתוכה ההמבורגר המסקרן. קילפתי את העטיפה בהתלהבות, והמראה היה מרהיב: ההמבורגר נראה עסיסי, ולחמניית הבריוש הייתה ספוגה בחמאה. טעימה ראשונה והעיניים נעצמות מרוב אושר. הבשר פה פשוט טוב, וזה הסוד של כל המבורגר מצליח. לא משנה השם של המסעדה, או איפה היא ממוקמת. היה כל כך טוב, שהחלטנו לטעום כל אחד גם את הצ'יזבורגר. גם הוא הגיע בלחמנית בריוש, ועליו נחו מלפפונים חמוצים שהיו קצת מתקתקים, וגבינת צ'דר נמסה. מושלם.

צ'יזבורגר של Gasoline Grill קופנהגן

ההמבורגרים המקוריים של Halifax

הערב הגיע וההתרגשות הייתה בשיאה. הושיבו אותנו על ספות בקומה השנייה של המסעדה והתחלנו לעיין בתפריט העשיר. צריך לבחור תוספת ודיפ, המבורגר אחד מתוך 10, סוג לחמניה, משקל קציצה, ושתייה. בחרתי המבורגר 250 גר' בלחמניית לביבה קריספית עם בייקון, צ'דר, פטריות בצ'ילי וחמאת עשבי תיבול, לצד צ'יפס מתובל, דיפ גואקמולי ומילקשייק תות וניל (סה"כ כ-140 ₪). הסקנדינבי הזמין המבורגר עם גבינה כחולה נמסה ובייקון (כ-80 ₪), והיה איתנו עוד חבר צמחוני שהזמין את ההמבורגר הצמחוני, כי אם כבר עושים שירות לקהילה אז עד הסוף.
צ'יזבורגר בקופנהגן - Gasoline Grill

המנות נראו מרשימות כמו בתמונות – גדולים ויפים, והירקות נראו ממש טריים. לצערי ההמבורגר שלי הגיע עשוי מדיום וול, למרות שביקשתי מדיום רייר. חבר שלי אמר שאי אפשר לסמוך על מידות העשייה שלהם. הבשר היה פחות איכותי מבתחנת הדלק שאכלנו באותו יום, והכל הזכיר לי קצת את יומנגס מבחינת החוויה (בקטע טוב). בכל מקרה היה נחמד.המבורגר בקופנהגן - Gasoline Grill

ההמבורגרים האיכותיים של Cock's & Cows

למחרת בשבת אכלנו צהריים במסעדה מקסיקנית שהייתה יקרה ולא משביעה, אז לקחנו בנוסף אחת מהנקניקיות עטופות בייקון שמוכרים ברחוב – מומלץ ביותר. בערב תכננו ללכת שוב להליפקס, אבל חברים מקומיים המליצו לנו לנסות את ההמבורגר של מסעדת "תרנגולים ופרות". שם הושיבו אותנו על ספות כמו בדיינר אמריקאי, והזמנתי את ה-Governator: דאבל בורגר בקר שגדל בעדרים חופשיים, דאבל בייקון, דאבל צ'יז, רוטב ברביקיו, וטבעות בצל (כ-80 ₪). הפעם לא ציינתי מידת עשייה, אבל כנראה שבשר איכותי קשה להרוס – ההמבורגר היה לא פחות מדהים! בשר איכותי, ורוד מבפנים, טבעות בצל קריספיות מושלמות, וגבינה טובה, מה צריך יותר מזה בחיים?

Cock's & Cows קופנהגן, מומלץ!

אחרי זה נשאר לנו קצת מקום, אז חזרנו להליפקס כדי לטעום את ההמבורגר שמוגש בחסה במקום לחמנייה. הזמנתי את ההמבורגר עם בייקון, צ'דר, שבבי בצל, ורוטב רמולד. גם הוא הגיע מדיום וול, אבל כל המסביב היה ממש טעים וכיף.

המבורגר "ערום" בקופנהגן

סיכום הסופ"ש

לפי מה שהבנו מהמקומיים, דנמרק ממש התפתחה מבחינה קולינרית בשנים האחרונות, ולמרות שאחוז הצמחוניים בסקנדינביה הוא כבר הגבוה בעולם, גם ההמבורגרים התפתחו והפכו לאיכותיים יותר. קופנהגן יותר קרובה לברלין מאשר לסטוקהולם מבחינת איכות ההמבורגרים. אני בכל מקרה, נהנתי מאוד וממליץ בחום לכל מי שמגיע לעיר לטעום מההמבורגרים.